Firma ExOne, będąca twórcą i propagatorem technologii Binder Jetting, przedstawiła nowe urządzenie – ExOne Metal Designlab. Rozwiązanie, w przeciwieństwie do dotychczas tworzonych wcześniej systemów, jest urządzeniem, które nie wymaga specjalnego pomieszczenia produkcyjnego. Urządzenie powstało w ramach zawartej, strategicznej współpracy z Rapidia (w ramach zawartej kooperacji, ExOne ma prawo pierowokupu pakietu większościowego udziałów firmy).

ExOne Metal Designlab przedstawiana jest przez producentów jako system przystosowany do pracy w środowisku biurowym. Proces realizowany jest z wykorzystaniem dwóch urządzeń – drukarki 3D oraz pieca X1F. Tym, co podkreślają twórcy, jest fakt, że proces nie wymaga debindungu, czyli oczyszczanie wydruków 3D ze spoiwa przed wypieczeniem go w piecu. Wynika to z zastąpienia wcześniej wykorzystywanego lepiszcza przez HydroFuse, czyli środka składającego się w 98% z wody. Eliminuje to konieczność wykorzystania środków chemicznych, których utylizacja wiąże się z generowaniem dodatkowych kosztów, ale i skraca cały proces realizacji. Głównie za sprawą tej innowacji, system może być wykorzystywany w środowisku biurowym.

Urządzenie, jak na razie, jest kompatybilne z dwoma rodzajami proszków stali – 17-4PH i 316L. Twórcy zapowiadają jednak, że gama materiałów rozszerzy się o materiały ceramiczne. Dodatkowo, urządzenie daje możliwość druku 3D z wypełnieniem mniejszym niż 100%.

John Hartner, CEO ExOne, twierdzi, że nowe urządzenie w portfolio ExOne to innowacja, która pozwoli zaoszczędzić czas. Teraz naukowcy, nauczyciele i projektanci przemysłowi będą mogli skrócić czas oczekiwania i produkować części wysokiej jakości bez ograniczeń. Technologie binder jetting z wykorzystaniem środka HydroFuse zaprezentowano w 2019 roku, a zaledwie dwa lata później urządzenie wykorzystujące tę metodę zadebiutowało na rynku.

Piec X1F firmy Rapidia jest w pełni zautomatyzowany, bezpieczny i łatwy w instalacji. Zasilany jednofazowym gniazdem 60 A, zoptymalizowany do pracy w środowisku biurowym. Oprogramowanie pieca jest dostarczane z wstępnie załadowanymi profilami spiekania; wystarczy wybrać materiał i nacisnąć start – maksymalna temperatura to 1400 ° C.

Specyfikacja techniczna drukarki 3D:

  • Obszar roboczy – 200 x 280 x 150 mm
  • Materiał – proszki stali (17-4PH i 316L)
  • Liczba głowic – 2
  • Średnica głowicy drukującej – 0,6 i 0,4 mm
  • Łączność – USB
  • Waga – 100 kg, 120 kg z pełnym kartridżem materiału.

Źródło: businesswire.com, exone.com

Grafika przewodnia: materiały prasowe ExOne

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D