Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Xerox, czołowy producent drukarek i kopiarek na świecie, przejął Vader Systems – start-up, który stworzył autorską technologię druku 3D z płynnego metalu wewnątrz zamkniętej komory roboczej. Kolejnym krokiem było stworzenie drukarki 3D, która będzie umożliwiała druk 3D w autorskiej technologii Vader Systems. Ukazał się już film, na którym można zobaczyć nowy system do druku 3D z płynnego metalu. 

ElemX – bo taką nazwę będzie nosić nowa maszyna Xerox, jako materiał budulcowy będzie wykorzystywała drut aluminiowy do wytwarzania metalowych elementów użytku końcowego. W trakcie druku 3D materiał będzie topiony w wysokiej temperaturze (1200°C), z zastosowaniem odpowiednio ukierunkowanego pola elektromagnetycznego, które będzie budować model. Jak twierdzi Xerox, na ElemX będą powstawać elementy użytku końcowego, o wysokiej wytrzymałości. Możliwość wytwarzania niezawodnych części zamiennych na żądanie redukuje możliwość opóźnień, z powodu przerwania łańcucha dostaw, a także rozwiązuje ukryte koszty tradycyjnej produkcji. 

Z racji wykorzystania drutów lub prętów metalowych, druk 3D będzie relatywnie niedrogi, porównując do innych technologii druku 3D z metalu. Jest to spowodowane nie tylko tym, że proszki metalowe są znacznie droższe niż druty czy pręty, ale również 98 procentową wydajnością materiałową. Co więcej, system nie będzie wymagał kolejnych urządzeń do post-processingu modeli wytwarzanych metodą proszkową. 

Xerox ElemX jest dedykowany do zastosowań przemysłowych, w wielu branżach, między innymi lotniczej, automotive czy marynarce wojennej, głównie ze względu na możliwość drukowania 3D z aluminium.

Pierwszą instytucją, która otrzymała nowe urządzenie Xerox ElemX jest szkoła podyplomowa Marynarki Wojennej (NPS). Możliwość obcowania z technologią pozwoli wykładowcom i studentom szkoły zyskać wiele cennych informacji i poznać złożoność łańcucha dostaw dla marynarki wojennej. Zastosowanie rozwiązania druku 3D z płynnego metalu w NPS dostarczy studentom innowacyjne możliwości i pozwoli rozwijać ich umiejętności. Zaowocuje to odpowiednim przygotowaniem uczniów do tworzenia, wytwarzania, prototypowania i produkcji, co umożliwi tworzenie nowatorskich podejść do nowych technologii. 

Od wieków żeglarze naprawiali elementy statków na morzu, dzięki Xerox ElemX wytwarzanie technicznych i wytrzymałych modeli będzie możliwe. Dobrze przygotowani studenci z NPS będą mogli wtedy wykorzystać uzyskaną na studiach podyplomowych wiedzę w praktyce. 

Źródło: news.xerox.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D