W piątek, 25 października br., Fabrykator.pl – forum poświęcone amatorskim drukarkom 3D oraz szerokiemu spektrum pokrewnych metod wytwórczych, zakończyło swoją ponad trzyletnią działalność. Założona w kwietniu 2016 r. przez Krzysztofa Dymianiuka platforma, od dłuższego czasu traciła na znaczeniu względem konkurencyjnego forum RepRapy.pl oraz licznych grup Facebookowych, skupiających użytkowników tanich, chińskich drukarek 3D.

Twórca forum – Krzysztof Dymianiuk, to jedna z najbardziej zasłużonych osób w historii rodzimej branży druku 3D. Jego firma – Unique Design (przekształcona później w niesławną 3NOVATICĘ), była pierwszym w Polsce producentem i sprzedawcą amatorskich drukarek 3D do samodzielnego montażu typu RepRap. Konstrukcje Dymianiuka – BiBONE i GATE należały w latach 2011 – 2015 do najpopularniejszych i najczęściej kupowanych urządzeń tego typu w kraju. Założone przez niego w 2011 roku forum MójRepRap / RepRapowo było swoistą kuźnią talentów większości późniejszych polskich producentów drukarek 3D, którzy właśnie na nim zdobywali wiedzę, wymieniali się doświadczeniami i prezentowali pierwsze prototypy swoich urządzeń.

Od połowy 2016 r., tj. chwili ostatecznego rozstania się z 3NOVATICĄ, Dymianiuk zwrócił się w kierunku branży motoryzacyjnej. W rodzinnym Darłowie prowadzi firmę Seaside Customs zajmującą się przeróbkami samochodów terenowych. Jak zapowiedział na swoim byłym już forum – nie zrywa z drukiem 3D, a decyzja o zamknięciu Fabrykatora miała wyłącznie wymiar ekonomiczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krzysztof Dymianiuk – życie po 3NOVATICE

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śmieszne jak sprawy się poukładały…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like