Prusa MINI to najmniejsza i najtańsza drukarka 3D w ofercie czeskiego producenta, która łączy absolutny minimalizm konstrukcji, z wysoką jakością pracy i niezawodnością. Mimo swojego bardzo „amatorskiego” i „taniego” wyglądu, drukuje z doskonałą jakością, której mogą zazdrościć dużo większe i droższe drukarki 3D klasy desktopowej. W tym tygodniu PRUSA Research wprowadziło update firmware do modelu MINI, sprawiając, że drukarka 3D drukuje kilka razy szybciej niż poprzednio – i to bez utraty swojej flagowej jakości wydruków 3D.

Prusa MINI podobnie jak inne amatorskie drukarki 3D typu FDM / FFF, pracowała ze standardową prędkością 40–80 mm/s. W oficjalnej informacji prasowej Prusa wyjaśnia: „nasz zespół dokonał niemożliwego i przeniósł oprogramowanie z modelu MK4 na skromny procesor MINI i mniejszą pamięć RAM”.

Ta zmiana została wymuszona przez rynek. W tym roku, w branży desktopowych drukarek 3D nastąpiła swoista rewolucja szybkościowa. Wprowadzenie oprogramowania sprzętowego kompensującego wibracje umożliwiło pracę drukarek 3D FDM / FFF ze znacznie większymi prędkościami bez wpływu na jakość druku 3D. PRUSA Research dołączyło do wyścigu, gdy z końcem marca 2023 r. zaprezentowało nową wersję swojego flagowego modelu – MK4. Drukarka 3D może się pochwalić osiąganiem dużych prędkości pracy, ale odbiło się to na dużo wyższą od poprzedników ceną. W przypadku modelu MINI wszystko co trzeba zrobić to zaktualizować jej firmware…

Firma chwali się, że wydrukowanie popularnego modelu testowego 3DBenchy zajmuje teraz 16 minut, co stanowi gigantyczny upgrade z dotychczasowego czasu wynoszącego ok. 1 godziny. Nowy firmware jest dostępny do pobrania, należy jednak pamiętać, że jest ono klasyfikowane jako „alfa”. PRUSA Research informuje, że wersja ostateczna pojawi się za około miesiąc.

Wyższa prędkość druku 3D przy zachowaniu parametrów jakościowych udało się osiągnąć przez nową funkcję „kształtowania sygnału wejściowego” w oprogramowaniu sprzętowym. Ta funkcja przeprowadza analizę żądanych ruchów i na bieżąco dostosowuje silniki krokowe, aby kompensować wibracje powstające podczas drukowania z dużą prędkością. Należy jednak pamiętać, że MINI jest dość prostą konstrukcją (co ma przełożenie na niską cenę drukarki 3D), więc nie należy przesadzać z jej wydajnością. Większość szybkich drukarek 3D jest oparta na metalowych konstrukcjach i kinematyce CoreXY, która dużo lepiej sprawdza się w kontekście superszybkiej pracy.

Niemniej jednak jest to fantastyczne ulepszenie dla MINI i wielka gratka dla jej posiadaczy. Sami sprawdziliśmy upgrade na naszych urządzeniach i póki co możemy stwierdzić, że zwiększona prędkość robi różnicę!

Źródło: www.prusa3d.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like