PRUSA Research opublikował na GitHub najnowszą wersjęswojego oprogramowania open-source – PrusaSlicer w wersji 2.7 alfa. Aktualizacja wprowadza nowe funkcje, takie jak obsługa plików graficzny .SVG, ulepszenie interfejsu użytkownika oraz binarny format plików produkcyjnych GCode, co ma zmniejszyć ich rozmiar nawet o 70%. Oprogramowanie w wersji alfa można pobrać tutaj.

Jedną z najważniejszych, nowych funkcji PrusaSlicer jest możliwość osadzania plików .SVG jako graweru na modelach 3D. Dostęp do funkcji można uzyskać po kliknięciu na model prawym przyciskiem myszy. Zapewnia ona podobne opcje projekcji i manipulacji jak istniejące narzędzie tekstowe. Podczas zapisywania pliku projektu użytkownik jest pytany, czy chce zapisać ścieżkę do pliku SVG, co umożliwiłoby mu dalszą modyfikację parametrów lub późniejsze ponowne załadowanie SVG z dysku. W przeciwnym razie część SVG zostanie zapisana jako model przestrzenny i edycja nie będzie już możliwa.

Druga ważna zmiana, to nowy standard zapisu plików GCode. PRUSA twierdzi, że choć standardowe pliki GCode są łatwe do odczytania i interpretacji, ich wadą jest to, że dane nie są zapisywane efektywnie, a rozmiar pliku jest często bardzo duży. Równocześnie kompresja pliku jest problematyczna, ponieważ amatorskie drukarki 3D nie mają wystarczającej ilości pamięci lub mocy procesora, aby go zdekompresować. PRUSA proponuje nowy standard w postaci binarnego formatu GCode i kompresji plików kodu G ASCII. Nowy format jest elastyczny, a kodowanie i kompresja poszczególnych bloków jest zmienna.

Jeśli chodzi o porównanie rozmiarów ASCII i binarnego GCode, wynik zależy od zawartości linijek kodu. Testy PRUSY pokazały, że użycie binarnego GCode zmniejsza rozmiar pliku średnio o ok. 70%. W PrusaSlicer zaimplementowano obsługę nowego formatu pliku .bgcode, włączając jego eksport, ładowanie konfiguracji, podgląd czy powiązań plików. Eksportowanie binarnego GCode można włączyć w ustawieniach druku 3D. Aby korzystać z binarnego GCode, należy zaktualizować firmware drukarki 3D. W przypadku drukarek Original Prusa MINI, MK4 i XL jest to obsługiwane od wersji 5.1.0-alpha2.

Z pozostałych, ważniejszych zmian, czeski producent wprowadził także:

  • edycja GCode – dodano dedykowane okno dialogowe do edycji , które zawiera listę wszystkich dostępnych symboli zastępczych dla danego GCode oraz krótki opis każdego z symboli zastępczych
  • ulepszony interfejs – poprawiono wygląd elementów sterujących interfejsu użytkownika, które są przyjemniejsze do oglądania zarówno w trybie jasnym, jak i ciemnym.

Pełna lista zmian jest dostępna na GitHub.

Źródło: www.github.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like