Rynek drukarek 3D dla branży protetycznej jest od lat podzielony pomiędzy największe firmy z branży druku 3D. 3D Systems, Stratasys i EnvisionTEC dostarczają urządzenia drukujące z żywic światłoutwardzalnych, podczas gdy EOS, czy SLM Solutions zapewniają profesjonalne systemy do druku 3D z metalu. Ten układ próbuje właśnie zburzyć fiński producent sprzętu stomatologicznego Planmeca, który ogłosił właśnie wprowadzenie do swojego asortymentu drukarki 3D własnej produkcji.

Planmeca Oy jest jednym z wiodących producentów urządzeń stomatologicznych na świecie. Firma powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku i specjalizuje się w produkcji cyfrowych unitów dentystycznych, cyfrowych rozwiązań CAD/CAM oraz urządzeń do obrazowania 2D i 3D. Produkty firmy są dostępne w 120 krajach na świecie, a zatrudnionych w niej jest ponad 2700 osób.

Drukarka 3D nosi nazwę Planmeca Creo i jest skierowana do laboratoriów i dużych klinik dentystycznych. Ma przede wszystkim służyć do wytwarzania szyn dentystycznych oraz modeli i szablonów chirurgicznych. Docelowo Creo ma również wspierać tworzenie elementów o skomplikowanej geometrii takich jak tymczasowe wypełnienia i modele ortodontyczne.

Planmeca Creo drukuje w technologii DLP, tzn. utwardza żywicę światłem UV. Drukarka 3D posiada własne dedykowane oprogramowanie, które jest częścią sprzedawanego systemu. Urządzenie jest dostępne w przedsprzedaży, z przewidywaną dostawą na początku czerwca 2016 r.

Źródło: www.planmeca.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like