Formlabs ogłosił wprowadzenie wprowadzenie na rynek dwóch nowych żywic: Silicone 40A i Alumina 4N, przeznaczone dla drukarek 3D Form 3+. Dodatkowo firma uruchomiła Open Platform, która umożliwi użytkownikom drukarek 3D korzystanie z materiałów innych firm i tworzenie niestandardowych ustawień dla procesu drukowania.

Od początku swojego istnienia Formlabs wolał zachować kontrolę nad żywicami używanymi w ich drukarkach 3D, oferując użytkownikom 45 gatunków zastrzeżonych materiałów fotopolimerowych. To podejście ma swoje mocne strony w kontekście w zapewnienia odpowiedniej jakości druku 3D, ale ma też swoje ograniczenia – użytkownicy nie mogą swobodnie eksperymentować z materiałami innych dostawców, które mogą mieć inne, ciekawsze właściwości niż to, co w danej chwili oferuje Formlabs.

Open Platform zawiera trzy nowe rozwiązania, które mają poszerzać możliwości drukarek 3D Formlabs i zapewniać użytkownikom większą wszechstronność. „Certyfikowane materiały” oferują użytkownikom wyselekcjonowany wybór najlepszych w swojej klasie żywic innych firm, począwszy od żywic firmy Kulzer GmbH, które umożliwiają biokompatybilne zastosowania dentystyczne. Z kolei „Edytor ustawień druku 3D” to nowa funkcja oprogramowania PreForm, która umożliwia zaawansowanym użytkownikom modyfikowanie ustawień drukowania w celu dostosowania ich wydajności drukowania. „Open Material License” to opcjonalna, płatna licencja na oprogramowanie, która umożliwia użytkownikom drukowanie przy użyciu dowolnej żywicy fotopolimerowej 405 nm.

Nowa żywica silikonowa 40N łączy w sobie właściwości materiałowe lanego silikonu z elastycznością druku 3D. Dzięki opatentowanej przez firmę technologii czystego silikonu użytkownicy mogą drukować części wykonane w 100% z silikonu o złożonej geometrii, co nie jest możliwe przy użyciu tradycyjnych metod wytwórczych. Zdaniem producenta, materiał ten generuje części o doskonałej odporności chemicznej i termicznej i jest w stanie wytworzyć części, które wytrzymują powtarzające się cykle rozciągania, zginania i ściskania. Formlabs uważa, że materiał ten nadaje się do stosowania na rynkach motoryzacyjnym, przemysłowym, medycznym i konsumenckim, można go wykorzystać zarówno do prototypowania funkcjonalnego, jak i do produkcji części do użytku końcowego.

Żywica Formlabs Alumina 4N Resin charakteryzuje się gęstością względną 98,6% i czystością 99,99%. Firma uważa, że materiał jest niezawodny w ekstremalnych warunkach w przypadku części odpornych termicznie, na ścieranie, wytrzymałych mechanicznie i chemicznie obojętnych. Alumina 4N nadaje się do stosowania w przemyśle obronnym, odlewniczym, chemicznym, motoryzacyjnym i półprzewodnikowym.

Silikon 40A, Alumina (tlenek glinu) 4N są już dostępne w sprzedaży. Edytor ustawień drukowania w PreForm zostanie wydany na początku października 2023 r. Z kolei licencja Open Material będzie dostępna na początku pierwszego kwartału 2024 r.

Dystrybutorem Formlabs w Polsce jest CadXpert.pl. Potrzebujesz indywidualnej oferty? Skontaktuj się: [email protected].

Źródło: wwwformlabs.com & www.formlabs.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like