ICON - amerykańska firma rozwijająca od wielu lat technologie wielkogabarytowego druku 3D dla budownictwa, ogłosiła otrzymanie kontraktu przyznanego w ramach III fazy programu NASA Small Business Innovation Research (SBIR). Kontrakt o wartości prawie 60 milionów dolarów opiera się na wcześniejszych funduszach NASA i Departamentu Obrony dla projektu Olympus firmy ICON, mającego na celu badania i rozwój kosmicznych systemów konstrukcyjnych wspierających planowaną eksplorację Księżyca. Olympus firmy ICON ma być wielozadaniowym systemem konstrukcyjnym, wykorzystującym głównie lokalne zasoby księżycowe jako materiały budowlane w celu wspierania wysiłków NASA oraz organizacji komercyjnych w celu kolonizacji Księżyca.

"Aby zmienić paradygmat eksploracji kosmosu z „tam i z powrotem” na „tam, aby zostać”, będziemy potrzebować solidnych, odpornych i szeroko wydajnych systemów, które będą mogły wykorzystywać lokalne zasoby Księżyca i planet. Cieszymy się, że nasze dotychczasowe badania i inżynieria wykazały, że takie systemy są rzeczywiście możliwe do stworzenia i nie możemy się doczekać, aby teraz urzeczywistnić tę możliwość” – powiedział Jason Ballard, współzałożyciel i dyrektor generalny ICON. „Ostatecznym rezultatem tego kontraktu będzie pierwsza konstrukcja ludzkości na innym świecie, a to będzie dość szczególne osiągnięcie”.

Podkreślając podobieństwa między zaawansowanym budownictwem na Ziemi i w kosmosie, ICON będzie nadal pionierem w rozwoju metod i technologii, aby rozwiązać niektóre z najbardziej dokuczliwych wyzwań budowlanych stojących przed naszym gatunkiem, od przystępnych cenowo mieszkań po życie na innych planetach.

W ramach wsparcia programu NASA Artemis, ICON planuje przenieść swój zaawansowany sprzęt i oprogramowanie w kosmos za pomocą księżycowego lotu symulacyjnego. ICON zamierza również pracować z próbkami księżycowego regolitu przywiezionymi z misji Apollo, aby określić ich zachowanie mechaniczne w symulowanej, księżycowej grawitacji. Odkrycia te przyniosą wyniki, które będą stanowić podstawę przyszłych podejść do budowy Księżyca dla szerszej społeczności kosmicznej, w tym infrastruktury krytycznej, takiej jak lądowiska, osłony przeciwwybuchowe i drogi. Technologia ta pomoże w stworzeniu infrastruktury krytycznej niezbędnej dla zrównoważonej gospodarki księżycowej, w tym ostatecznie długoterminowego zamieszkiwania na Księżycu.

„Aby badać inne światy, potrzebujemy innowacyjnych nowych technologii dostosowanych do tych środowisk i naszych potrzeb eksploracyjnych” – powiedział Niki Werkheiser, dyrektor ds. technologii w Space Technology Mission Directorate NASA. „Poruszanie tego rozwoju wraz z naszymi partnerami komercyjnymi stworzy możliwości, których potrzebujemy do przyszłych misji”.

NASA zasygnalizowała, że dzięki programowi Artemis Księżyc będzie pierwszym miejscem poza Ziemią do zrównoważonej eksploracji powierzchni. Budowa trwałej obecności na Księżycu wymaga czegoś więcej niż tylko rakiet. Aby zapewnić stałą obecność na Księżycu, trzeba będzie zbudować solidną infrastrukturę, która zapewni lepszą ochronę termiczną, przed promieniowaniem i przed mikrometeorytami. Plany rozwojowe ICON są zgodne z podejściem „żyj z ziemi”, traktując priorytetowo wykorzystanie materiałów rodzimych, znalezionych na Księżycu.

W 2021 roku firma ICON otrzymała również podwykonawstwo za pośrednictwem Jacobs, wspierając Dyrekcję Misji Technologii Kosmicznych NASA (STMD) w ramach NASA Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) i dostarczyła pierwszą i jedyną na świecie symulowaną powierzchnię Marsa, wydrukowaną w 3D. Zaprojektowany przez firmę architektoniczną BIG-Bjarke Ingels Group, Mars Dune Alpha znajduje się w NASA Johnson Space Center i będzie pomagał w długotrwałych misjach naukowych.

Znana ze swojej zaawansowanej technologii druku 3D do budowy domów na Ziemi, ICON stworzyła w 2018 r. pierwszy, oficjalnie oddany do zamieszkania dom wydrukowany w 3D. Od tego czasu zespół wydrukował w 3D domy zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych i Meksyku oraz koszary dla kobiet i mężczyzn służących w armii i siłach powietrznych USA oraz w Departamencie Wojskowym Teksasu. Opatentowana technologia Vulcan ICON umożliwia tworzenie odpornych, energooszczędnych domów szybciej niż konwencjonalne metody budowy, przy mniejszej ilości odpadów i większej swobodzie projektowania.

Źródło: www.iconbuild.com
Zdjęcia: www.iconbuild.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News