Już w najbliższą środę, 17 maja 2017 r. o godzinie 09:00 rozpocznie się konferencja poświęcona wykorzystaniu technologii przyrostowych i skanowania 3D w archeologii, muzealnictwie i medycynie, organizowanej przez SMARTTECH, Canon, Digital Center oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Lista uczestników wydarzenia jest już praktycznie zamknięta – zostało zaledwie kilka wolnych miejsc. To ostatnia chwila aby się w niej bezpłatnie zarejestrować.

Konferencja pt. „Technologie digitalizacji oraz druku 3D i 2D dla archeologii, muzealnictwa i medycyny” odbędzie się w siedzibie Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ulicy Wóycickiego 1/3 w Warszawie. To jedyna w swoim rodzaju okazja dla fanów archeologii i historii, aby ujrzeć, jak prezentują się najnowocześniejsze rozwiązania digitalizacyjne służące do zachowania, a nawet odtworzenia dziedzictwa kulturowego.

Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo w akcji drukarki 3D drukujące w technologii FDM i CJP (druk w pełnym kolorze) oraz kolorowe skanery 3D przeznaczone do digitalizacji obiektów muzealnych. Do atrakcji dołączyła także piramida holograficzna prezentowana wcześniej na Uniwersytecie Warszawskim w ramach wystawy „Nauka w służbie ratowania zabytków”.

Oprócz specjalistów z firm Canon, SMARTTECH i Digital Center wystąpią również eksperci i praktycy z dziedziny digitalizacji 3D. Konferencję swoimi wystąpieniami wzbogaci m.in:

  • Pani Marta Bura – specjalista naukowo-techniczny na Wydziale Historycznym. Prowadzi pracownię skanerów 3D w ramach Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW. Podczas konferencji Pani Marta opowie o zastosowaniu skanerów 3D w badaniach archeologicznych oraz cyfrowej rekonstrukcji artefaktów historycznych. Poprowadzi wykład pod tytułem „Rzymskie naczynia z brązu w świetle skanera”.
  • Pani Katarzyna Skiba – współpracownik Laboratorium Cyfrowego Humanistyki. Pani Katarzyna poprowadzi wykład „Możliwości poznawcze modelowania 3D w analizie materiałów zabytkowych z najstarszej epoki kamienia”.
  • Pan Andrzej Gołembnik – archeolog i wieloletni pracownik Instytutu Archeologii UW, specjalista w dziedzinie metodologii archeologicznych badań wykopaliskowych oraz rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki w tej dziedzinie. Pan Andrzej wygłosi referat pod tytułem „Kiedy pomiar stał się obrazem – podstawy metodyczne współczesnej archeologii”.

AGENDA

8:30 – Rejestracja
9:00 – Powitanie
9:30 – Wizualizacja 3D, a archiwizacja wieczysta
10:00 – Skanery 3D: przedstawienie technologii i modeli dla branży muzealnej i archeologicznej
10:30 – Wirtualne badania nad obiektami na przykładach
11:00 – Przerwa kawowa
11:15 – Druk 3D realistyczne kopie eksponatów
11:45 – Skanery płaskie do digitalizacji zbiorów
12:15 – Kompleksowe zastosowanie nowoczesnych technologii do digitaizacji na podstawie doświadczeń
12:45 – Technologie 3D w zastosowaniach protetycznych na przykładzie protetyki kończyny górnej
13:00 – Q&A przy lunchu w strefie otwartej ze sprzętem
14:00 – Prezentacje zaproszonych prelegentów z branży konserwatorskiej, archeologicznej i muzealnej:

  • Andrzej Gołembnik – „Kiedy pomiar stał się obrazem – podstawy metodyczne współczesnej archeologii
  • Marta Bura – „Rzymskie naczynia z brązu w świetle skanera
  • Katarzyna Skiba – „Możliwości poznawcze modelowania 3D w analizie materiałów zabytkowych z najstarszej epoki kamienia

15:00 – Zwiedzanie pracowni digitalizacyjnych
15:30 – Przedstawienie procesu digitalizacji
16:00 – Zakończenie konferencji.

Konferencja jest bezpłatna, po wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Liczba miejsc jest ograniczona.

Centrum Druku 3D jest patronem medialnym konferencji.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News