Rok 2020 już za nami. Nowa sytuacja, będąca pokłosiem pandemicznej sytuacji na całym świecie, zmusiła wielu do weryfikacji oraz zmiany dotychczasowych planów. Przedłużające się obostrzenia oraz niepewna sytuacja w szeregu popularnych branż sprawiają, że przebranżowienie się staje się jedną z możliwych opcji. Myśląc o rozpoczęciu kariery w zupełnie nowej nieznanej wcześniej branży warto korzystać z tego co najcenniejsze, czyli rad bardziej doświadczonych. Pozwoli to nie tylko na unikniecie tzw. „błędów początkujących”, ale być może pozwoli skrócić czas wdrażania się w nowej branży.

Wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas pracy w różnych gałęziach branży druku 3D umożliwia nam spojrzenie na nią z szerszej perspektywy. Dało nam to spore pokłady wiedzy i pozwoliło na wyróżnienie ścieżek kariery, jakie można rozwijać w ramach działalności w branży druku 3D. Na jakie ścieżki kariery należy zwrócić uwagę, a na które, naszym zdaniem, popyt się już kończy? Co wymaga inwestycji początkowej, a co przyniesie najszybszy zysk? I czy własna drukarka 3D jest rzeczywiście koniecznością?

Projektowanie 3D

Projektowanie 3D to jedna z tych dziedzin, w której cały czas brakuje specjalistów. Mowa tu o projektowaniu modeli 3D, zoptymalizowanych pod wytwarzanie w technologiach addytywnych. Jak projektować, aby redukować masę elementu (a co za tym idzie koszty) przy zachowaniu najistotniejszych właściwości mechanicznych? To umiejętność wymagająca połączenia wiedzy z zakresu projektowania 3D i wytwarzania przyrostowego, która staje się coraz bardziej pożądana na rynku.

Zaletą takiej ścieżki kariery jest niska inwestycja początkowa. Głównym kosztem jest licencja oprogramowania do projektowania 3D – początkowo można skorzystać jednak z darmowych, ogólnodostępnych opcji do projektowania parametrycznego(FreeCAD). Projektowanie inżynierskie to jednak nie jedyny rodzaj usług jakie można świadczyć.

Niesłabnąca popularnością cieszą się również zlecenia projektowania artystycznego. Jak zacząć projektować modele 3D, niebędące funkcjonalnymi elementami mechanicznymi? Warto wspomnieć m.in. o Blenderze, czyli zupełnie darmowym oprogramowaniu do projektowania 3D, który daje ogromne możliwości. W sieci dostępny jest również Polski Kurs Blendera, kompleksowo tłumaczący jak obsługiwać ten wcale nieprosty program do projektowania. Projektowanie 3D to jednak nie tylko druk 3D, a szerokie spektrum branż, dlatego nauka tworzenia przestrzennych obiektów zawsze wydaje się być dobrą inwestycją czasu.

Skanowanie 3D

Usługa będąca niejako rozwinięciem wcześniejszego punktu. Oferowanie usług skanowania 3D wymaga sporej inwestycji początkowej, jaką jest sam skaner 3D oraz stacja robocza. Kupując skaner 3D decydujemy się na świadczenie usług o określonym profilu (inne skanery przeznaczone są skanowania elementów biżuteryjnych i dentystycznych, inne do skanowania 3D budowli). Warto pamiętać, że skanowanie jest ściśle powiązane z umiejętnością projektowania 3D, a dane z skanowania 3D wymagają obróbki zanim staną się modelem do druku 3D. Wiele zapytań dotyczących druku 3D świadczy o tym, że ta potrzeba rynku nie została jeszcze zaspokojona.

Usługi druku 3D

Najprostszy pomysł, jaki przychodzi do głowy na myśl o zarabianiu na druku 3D to oczywiście usługowe drukowanie 3D. Masz drukarkę 3D – świadczysz usługi druku 3D. Ale czy konieczne jest własne urządzenie? Okazuje się, że pieniądze można zarabiać nie wiedząc nic o technicznych szczegółach drukarek 3D, będąc brokerem usług… Prawda, że ciekawe?

Sprzedaż urządzeń i materiałów eksploatacyjnych

Nieco bardziej wymagająca, ale równie interesująca opcja, która w krótkim czasie może przynieść szybki dochód. Na początku konieczna jest inwestycja, aby uzupełnić nasz magazyn lub kupić urządzenie demo. Potem zostaje już marketing i działania handlowe, które uzależnione są od rodzaju produktu, jaki jest sprzedawany. Zupełnie inaczej sprzedaje się maszyny do przemysłowego druku 3D, inaczej materiały eksploatacyjne do drukarek 3D, działających w technologii FDM. Ogólna zasada – im droższa maszyna, tym dłużej będzie trwał proces sprzedażowy.

To dobra opcja dla osób z doświadczeniem w sprzedaży lub odpowiednimi predyspozycjami w tym kierunku. O wiele trudniej nauczyć się dobrze sprzedawać niż poznać tajniki technologii przyrostowych. Co więcej, handlowiec powinien posiadać pulę cech i umiejętności, które pozwolą mu na zrozumienie potrzeb kupującego i przekonanie go, jak te potrzeby mogą zostać zaspokojone.

Serwisowanie drukarek 3D

Ścieżka kariery dla osób, które wykazujących się znajomością podstaw elektroniki i mechaniki. W ciągu ostatnich lat wielu producentów drukarek 3D usunęło się z rynku, jednak ich urządzenia zostały. Często bez opieki po serwisowej. Tyczy się to również istniejących producentów urządzeń niskobudżetowych, którzy nie tego typu usług w ramach sprzedaży urządzenia. Osoba wybierająca tę ścieżkę kariery znajdzie również klientów wśród firm lub indywidulanych osób, posiadających działające drukarki 3D, które wymagają modyfikacji i obsługi (mowa tu szczególnie o urządzeniach produkowanych w Chinach, które najczęściej wymagają wstępnych modyfikacji, aby pracować w optymalny sposób).

Szkolenia z druku 3D

Być może dysponujesz wiedzą z zakresu technologii przyrostowych – dlaczego więc nie wykorzystać tego, przekazując ją ty, której tej wiedzy szukają? Ludzie coraz cały czas szukają wiedzy (również podstawowej) z zakresu działania technologii, obsługi urządzeń czy projektowania. Przykład – nie każdy sprzedawca drukarek 3D oferuje swoim klientom szkolenia wdrożeniowe, co nie znaczy, że nie są one potrzebne.

Czego zatem unikać?

Skoro opisaliśmy już jakie ścieżki kariery w druku 3D mogą zagwarantować stabilną i opłacalną pracę, czas odpowiedzieć na pytanie: „czego jednak lepiej unikać? „. Poniżej przedstawiamy kilka z dziedzin, które jeszcze do niedawana były opłacalne jednak w ostatnich latach uległo to zmianie. Niektóre z nich nadal są dochodowe, lecz pokonanie konkurencji o ugruntowanej pozycji na rynku będzie wymagało mnóstwo włożonej pracy, która nie jest niestety gwarantem sukcesu.

Własna produkcja

O ile jeszcze kilka lat temu, własna produkcja drukarek 3D dla wielu była pierwszym pomysłem, jaki przychodzi do głowy na myśl o własnym biznesie w druku 3D, tak obecnie przestało być to oczywistością. Jeśli rozważasz zostanie producentem drukarek 3D, konieczny jest pomysł na urządzenie inne niż wszystkie dostępne na rynku. Czas popularności produkcji drukarek FFF lub żywicznych o prostych konstrukcjach niestety minął. Jeśli nie dysponujesz rewolucyjną techniką godną patentu, szanse na stanie się w tym roku odnoszącym sukcesy producentem desktopowych drukarek 3D są nikłe.

Dzisiaj, tanie drukarki 3D produkowane są masowo w Chinach. Drogie zresztą coraz częściej też. W przypadku własnej produkcji, barierę stanowią koszty wejścia. Zajmując się produkcja drukarek 3D, materiałów eksploatacyjnych czy innych akcesoriów do drukarek konieczna jest fizyczna powierzchnia (zakład produkcyjny lub co najmniej garaż) aby zacząć. Niestety, nawet redukując koszty własnej produkcji do minimum, oszczędzając na jakości komponentów oraz liczbie pracowników, trudno będzie oferować produkt w cenie konkurencyjnej dla chińskich producentów.

Jak wygląda kwestii produkcji materiałów eksploatacyjnych? Na międzynarodowym rynku materiałów figuruje wielu, dużych graczy jak  BASF, Mitsubishi Chemical, Evonik, Clariant, Bego, Corning czy Grupa Azoty. W Polsce jest ponad 10 firm produkujących filamenty, ale tylko kilka z nich przynosi znaczące przychody.

A co z akcesoriami do drukarek 3D, takimi jak głowice i ekstrudery do specjalnych materiałów, kleje czy podkładki adhezyjne? Cóż, tworząc nowe akcesorium należy skupić się na dwóch kryteriach, mianowicie stworzyć produkt który będzie jednocześnie unikalny oraz… trudny do skopiowania przez wschodnich producentów. Musi jednocześnie stanowić wartość dla klienta, a także być tak zaprojektowanym, aby był chroniony przed łatwym kopiowaniem i sprzedażą za ułamek twojej ceny. To wcale nie takie proste…

Sprzedaż modeli 3D

To nie to samo, co praca projektanta 3D. Ten rodzaj pracy jest bardzo trudny i zarezerwowany jest dla najlepszych w swoim fachu. Istnieje kilka platform on-line, na których można sprzedawać swoje projekty, jak na przykład CG Trader czy MyMiniFactory, ale konkurencja jest ogromna i trzeba być w tym naprawdę dobrym, żeby się wyróżnić. Sprzedaż projektów na takich platformach to tylko kolejny poziom dla projektantów, który zapewnia im dodatkowy dochód pasywny, ale nie jest to dobra opcja na początek. Naszym zdaniem, to nie jest praca dla „świeżych” w tej branży.

Stacjonarne pokazy druku 3D

Branża, która jeszcze kilka lat temu była dość popularna i dochodowa. Zmieniło się to z uwagi na fakt, że drukarki 3D przestały być sensacją i zupełną nowością, stając się po prostu jednym z urządzeń przeznaczonym do produkcji. Dodatkowo, ze względu na obecne ograniczenia pandemiczne, prowadzenie wydarzeń na żywo i prezentacji jest bardzo ograniczone i nie wiadomo, kiedy wydarzenia stacjonarne znów będą przyciągać tłumy.

Automatyczne wyceniarki dla druku 3D

Wyceniarki to popularne narzędzia, które pozwalają na szybką wycenę realizacji wydruków 3D. Mając średniozaawansowane umiejętności programistyczne można stworzyć taką wyceniarkę i oferować ją firmom z branży druku 3D, czyż nie? Otóż rynek jest pełen tego typu automatycznych kalkulatorów cen. Mają one uzasadnienie w przypadku firm z dużą liczb klientów (o ile nie posiadają własnego, zaawansowanego systemu jak Materialise czy 3YOURMIND). W przypadku małych firm, które walczą o klienta konieczne jest indywidualne podejście, proponowanie rozwiązań i podchodzenie do każdej realizacji nieco inaczej. Uniwersalizacja i automatyzacja, zgodnie z naszym doświadczeniem, nie sprawdza się najlepiej.

Repozytoria modeli 3D

Istnieje wiele bibliotek tego typu – zarówno tych należących do firm produkujących drukarki 3D (Thingiverse firmy MakerBot, YouMagine firmy Ultimaker, Z-Library firmy Zortrax, Prusa Library firmy Prusa Research), jak i niezależnych firm (MyMiniFactory, Cults, Fab 365). Kolejne repozytorium modeli 3D wymaga mnóstwo pracy, a przede wszystkim – wielu, wielu dobrych modeli 3D, które pozwolą się wyróżnić. Zadaj sobie pytanie – czym Twoja biblioteka będzie się wyróżniać, aby zaistnieć wśród milionów dostępnych (najczęściej za darmo) modeli 3D?

Powyższe zestawienie stanowi zbiór naszych subiektywnych spostrzeżeń na temat budowania swojej ścieżki kariery w druku 3D. Żadna z powyższych ścieżek nie jest skazana z góry na sukces (czy też na porażkę), a wiele zależy od Waszych predyspozycji oraz pracy jaką włożycie w podjętą działalność.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D