Nowy format plików 3MF, o którym wspominaliśmy wielokrotnie wciąż znajduje się w fazie rozwoju, jednak już teraz można przewidzieć, że to właśnie 3MF stanie się tym formatem, który zastąpi wiekowy już standard STL. Do konsorcjum dołączyły kolejne firmy, które wesprą projekt swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko z dziedziny druku 3D, nowi chętni do uszczknięcia kawałka tortu to 3D Systems, Stratasys, Materialise i Siemens PLM.

Nie często można obserwować tak olbrzymie projekty przy, których współpracują najwięksi liderzy różnych dziedzin rynku, od jakiegoś czasu mamy jednak ku temu okazję. Postępy prac nad projektem można odbierać dwojako, z jednej strony jest pewne, że format 3MF będzie dopracowany i wpłynie na rozwój całej branży. Z drugiej zaś strony należy pamiętać, że w momencie uruchomienia pierwszej drukarki 3D wspierającej nowy standard skończy się pewna era. Będzie to koniec drukarek 3D w postaci jaką znamy obecnie, gdyż zostaną one daleko w tyle za nową jakością, którą zapewni 3MF.

Rynek obecnych drukarek 3D z pewnością nie zginie i będzie dążył do wprowadzenia formatu stworzonego przez konsorcjum do swoich drukarek, wszyscy Ci producenci będą jednak daleko w tyle za firmami, które już teraz współtworzą nowy standard. To właśnie członkowie konsorcjum jako jedyni będą posiadali gotowy sprzęt i oprogramowanie zdolne obsłużyć 3MF w chwili gdy inni dopiero zaczną się go uczyć.

I aż by się chciało powiedzieć „Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć…”

Źródło: 3dprint.com

CD3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News