MyMiniFactory to jeden z najpopularniejszych serwisów z gotowymi do druku modelami 3D, który od początku bieżącego roku publikuje comiesięczne raporty przedstawiające wszelkiego rodzaju statystyki dotyczące miesiąca poprzedniego. Kilka dni temu opublikowano zestawienie za styczeń 2017 roku.

Cała inicjatywa powstała miedzy innymi po to, aby na podstawie zapotrzebowania na konkretne pliki 3D, określić profile typowych użytkowników serwisu. Dane te mogą zostać wykorzystane przez analityków i komentatorów rynku druku 3D, jak również producentów drukarek 3D, którzy po ich analizie będą w stanie bardziej ukierunkować swoją ofertę.

Poprzedni raport dotyczył dość specyficznego okresu świątecznego, czego wyrazem było zwycięstwo kategorii „Toys & Games”. W tamtym okresie dodano 19901, a pobrano 135450 plików, najpopularniejszym użytkownikiem była inicjatywa Scan the World, natomiast aż 30,7 % wszystkich pobrań dokonano ze Stanów Zjednoczonych.

Do końca stycznia 2017 roku wszyscy użytkownicy serwisu opublikowali łącznie 20.682 obiektów oraz pobrali 151951 modeli 3D. Podobnie jak miesiąc wcześniej najpopularniejszą kategorią, z wynikiem 19,2%, jest ponownie „Toys & Games”. Niewielkie zmiany nastąpiły natomiast na dalszych miejscach. Plasowana na drugim miejscu kategoria „Scan the World” spadła obecnie na czwarte miejsce z wynikiem 12,3%. Miejsce drugie przypadło tym razem kategorii „Props & Cosplay”, która stanowi 17,7% wszystkich pobrań. Trzecie miejsce należy natomiast do „Fan & Art”, które  może pochwalić się wynikiem  15,6%.

Niewiele zmieniło się też pośród najpopularniejszych kont użytkowników MyMiniFactory. Dwa pierwsze miejsca pozostały bez zmian. Na pierwszym ponownie znajduje się inicjatywa Scan the World, w której zasobach odnaleźć możemy skany popularnych dzieł sztuki (oraz rzeźb, posągów, makiet budynków i innych znanych obiektów). Pliki tego użytkownika ściągnięto aż 11309 razy. Drugie miejsce, tak jak w minionym okresie, zgarnia Kirby Downey uzyskując wynik 4643 pobrań.

Wśród krajów, z których dokonano największej liczby pobrań również nie nastąpiła istotna zmiana. Na samym szczycie, z nieznacznym wzrostem, znalazły się ponownie Stany Zjednoczone. Z terytorium tego wykonano aż 32,91% całego ruchu serwisu. Dokładnie taką samą wartość, jak w minionym miesiącu uzyskał największy „gracz” rynku europejskiego, czyli Wielka Brytania (5,84%). Na miejscu trzecim z wynikiem 4,37% znalazły się jednak Niemcy, które zepchnęły z podium Francję.

W zeszłym miesiącu zastanawialiśmy się, jaki wpływ na statystyki miały święta Bożego Narodzenia. Po publikacji ostatniego raportu możemy śmiało powiedzieć, że praktycznie żaden. Zauważyć można jednak, że tendencja publikowania oraz pobierania plików jest lekko zwyżkowa.

Źródło: www.myminifactory.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like