MyMiniFactory to jeden z najpopularniejszych serwisów z gotowymi do druku modelami 3D. To co wyróżnia go z wielu podobnych stron internetowych, to jakość zamieszczonych tam projektów. Przede wszystkim, pliki tworzone są w większości przez profesjonalistów oraz weryfikowane pod względem ich jakości i „wykonalności”. Od stycznia bieżącego roku serwis zapowiada publikowanie comiesięcznych raportów dotyczących m.in. kategorii najczęściej pobieranych plików, najpopularniejszych twórców oraz pochodzenia najaktywniejszych użytkowników.

Cała inicjatywa powstała miedzy innymi po to, aby na podstawie zapotrzebowania na konkretne pliki 3D, określić profile typowych użytkowników serwisu. Dane te mogą zostać wykorzystane przez analityków i komentatorów rynku druku 3D, jak również producentów drukarek 3D, którzy po ich analizie będą w stanie bardziej ukierunkować swoją ofertę. Pierwszy opublikowany raport dotyczy grudnia ubiegłego roku. W tym okresie, wszyscy twórcy serwisu opublikowali łącznie 19901 obiektów, a użytkownicy pobrali aż 135.450 plików.

Zwycięzcą zestawienia z 23,1% wszystkich pobrań została kategoria „Toys & Games”. Nie da się ukryć, że miało to zapewne związek z okresem świątecznym, w czasie którego wiele osób przygotowywało unikalne, drukowane w 3D, prezenty.  Drugą najpopularniejsza kategorią, z 17,1% wszystkich pobrań, jest „Scan the World”. Jest to kategoria-inicjatywa zawierająca skany popularnych dzieł sztuki (oraz rzeźb, posągów, makiet budynków i innych znanych obiektów). W bazie znajduje się ich już ponad pięć tysięcy.

Na kolejnych, bardziej liczących się jeszcze miejscach uplasowały się kategorie „Props & Cosplay” (15,5%), „Home & Garden” (11,9%), „Fan Art” (8,9%), „Gadgets & Electronics” (7,5%) oraz „Jewellery” (4,7%).

Pośród najbardziej popularnych użytkowników, na pierwszym miejscu znalazła się inicjatywa Scan the World. Opublikowane przez nią pliki pobrano aż 9905 razy. Drugie miejsce to dość popularny i rozpoznawalny (przynajmniej przeze mnie) Kirby Downey, zajmujący się przede wszystkim modelowaniem broni i przedmiotów z popularnych gier komputerowych. Wykonane przez niego wydruki wyróżniają się imponującymi rozmiarami oraz perfekcyjnym wykończeniem.

Państwem, z którego dokonano najwięcej pobrań jest USA. Mieszkający tam użytkownicy odpowiedzialni są za 30,7% całego ruchu. Dla porównania cała Europa może pochwalić się wynikiem 32,8%. Najaktywniejszymi państwami starego kontynentu są Wielka Brytania (5,84%) oraz Francja (4,8%). Polska ze swoimi 0,83% plasuje się w połowie europejskiej stawki.

Jako, że jest to pierwszy raport, a w dodatku dotyczący „nietypowego” okresu, ciężko jest na jego podstawie wyciągnąć jakieś konkretne wnioski i dokonywać analizy. Za kilka miesięcy z pewnością będzie to o wiele łatwiejsze i bardziej sensowne.

Źródło: www.myminifactory.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like