Lista żywic UV przeznaczonych do drukarek 3D produkowanych przez Formlabs jest już całkiem pokaźna. Co więcej, firma nie tylko dostarcza coraz to nowsze jej rodzaje, ale sukcesywnie ulepsza te, które są już dostępne. W minionym roku „odświeżone” zostały żywice Castable oraz Tough, a na zakończonych w zeszłym miesiącu targach CES 2017 zaprezentowano nową formułę najpopularniejszej żywicy Grey oraz zupełnie nowy, eksperymentalny materiał ceramiczny. Tym razem upgrade’owi poddano żywicę Durable.

Durable jest jedną z czterech żywic z rodziny materiałów inżynierskich Formlabsa, do której zaliczamy również Tough Resin, Flexible Resin oraz High-Temp Resin. Jest to tworzywo sztywne i elastyczne zarazem, które przeznaczone jest przede wszystkim do wykonywania prototypów części polipropylenowych. Wydrukowane z niego modele posiadają wszystkie cechy tego polimeru, czyli są odporne na silne uderzenia, mogą być swobodnie zginane oraz charakteryzują się gładkim, szklistym wykończeniem. Dzięki tym właściwościom można z niej drukować wszelkiego rodzaju opakowania, modele które będą wielokrotnie montowane i rozmontowywane oraz ruchome elementy, wyróżniające się niskim zużyciem oraz współczynnikiem tarcia, takie jak na przykład przeguby kulowe.

Polipropylen jest drugim po polietylenie najczęściej stosowanym tworzywem sztucznym na świecie. Opracowano go jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jego najważniejszymi cechami jest wysoka odporność na uderzenia oraz sprężystość, dzięki czemu stosowany jest między innymi do produkcji opakowań na żywność, zderzaków samochodowych oraz plastikowych mebli ogrodowych. Produkty wykonane z polipropylenu powstają przede wszystkim na drodze formowania wtryskowego lub obróbki CNC.

Najbardziej widoczną zmianą w nowej formule żywicy jest jej… kolor. Nie jest on już wściekle żółty, co przeszkadzało części użytkowników drukarek 3D Formlabsa. To nie gusta są jednak powodem tej zmiany – skupiono się przede wszystkim na polepszeniu właściwości mechanicznych, a to wymagało wymiany składnika, który nadawał jej charakterystycznej barwy. W chwili obecnej wydruki wykonane z tej żywicy posiadają jasny, transparentny i lekko matowy wygląd. Durable Resin możemy drukować zarówno na warstwie pięćdziesiąt, jak i sto mikrometrów.

Aby móc korzystać z ulepszonej żywicy należy pobrać aktualizację oprogramowania PreForm. Koszt jednego kilograma materiału wyceniono na 175 $.

Źródło: www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like