Omni200 to prosta w obsłudze drukarka 3D klasy desktop, dedykowana do szybkiego wytwarzania elementów o maksymalnych gabarytach 200 x 200 x 200 mm. Urządzenie posiada solidną, aluminiową konstrukcję oraz aluminiowy ekstruder, zapewniający stabilność drukowania 3D i precyzję wytwarzania. Dodatkowo jest wyposażona w magnetyczną nakładkę na platformę roboczą, dzięki czemu usuwanie modeli jest proste i szybkie.

Urządzenie przybywa w kartonowym pudle z logo producenta, ochronionym pasami zabezpieczającymi. W środku znajduje się taca steropianowa, zawierająca akcesoria i części drukarki 3D, np. matę magnetyczną, wieszak na filament, rurkę prowadzącą filament czy kabel zasilający. Do urządzenia dołączona jest także instrukcja obsługi. Producent zapewnia zestaw akcesoriów, które są niezbędne w pracy z maszyną. W opakowaniu znajdziemy dysk USB, igłę do czyszczenia dyszy, szczypce, szczelinomierz, pręt do czyszczenia ekstrudera, komplet kluczy imbusowych, klucz płasko-oczkowy, pincetę oraz narzędzie do kalibracji czujnika Z.

Poniżej znajduje się urządzenie zabezpieczone folią ochronną oraz steropianowymi elementami ochronnymi. Przed pierwszym użyciem należy odpowiednio przygotować drukarkę 3D, m. in. usunąć opaski zaciskowe, zabezpieczające maszynę podczas transportu. Następnie należy zdjąć czerwone zabezpieczenia z osi X, zaczynając od tego, znajdującego się z lewej strony. Aby usunąć prawe, należy delikatnie przesunąć głowicę w lewą stronę. Kolejnym krokiem jest usunięcie czerwonych zabezpieczeń z osi Y.

Aby usunąć piankę znajdującą się z przodu urządzenia, należy przemieścić głowicę do tyłu. Wtedy wyjęcie elementu jest szybkie i proste. Wieszak na filament należy zamontować z tyłu Omni200, poprzez wsunięcie go i przekręcenie w gnieździe. Rurkę do prowadzenia filamentu należy zamontować poprzez wprowadzenie do mocowania, znajdującego się z tyłu urządzenia. Po podłączeniu kabla zasilającego urządzenie jest gotowe do pracy.

Pierwszy wydruk

Aby rozpocząć pierwszy wydruk, po włączeniu drukarki 3D, konieczne jest usunięcie ostatnich zabezpieczeń, umieszczonych pod stołem roboczym. W tym celu należy podnieść go w osi Z, przyciskając strzałkę w górę na panelu dotykowym urządzenia. Gdy ruch się zakończy, można usunąć piankę umieszczoną na spodzie komory roboczej. Kolejnym krokiem jest zamontowanie platformy magnetycznej. Poziomowanie stołu odbywa się automatycznie, po uprzednim rozgrzaniu głowicy i platformy roboczej. Proces zachodzi poprzez zczytanie danych w 49 punktach umieszczonych na platformie roboczej.

Teraz można załadować filament, prowadząc go przez rurkę, aż do głowicy drukarki. Aby uruchomić wytłaczanie należy w ustawieniach uruchomić Tools (Narzędzia) -> Filament. Następnie wybrać temperaturę pożądaną dla wprowadzonego materiału i kliknąć strzałkę E1, skierowaną w dół, aby rozpocząć wytłaczanie. Aby uruchomić pierwszy wydruk należy przenieść projekt na pamięć USB i umieścić ją w gnieździe znajdującym się z boku urządzenia. Używając funkcji Print można wybrać plik do drukowania 3D, natomiast producent zapewnia wydruki kalibracyjne dla materiałów PLA i ABS.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D