Australijska Policja Federalna (AFP) aresztowała dwóch wysoko postawionych członków międzynarodowego syndykatu przestępczego w związku ze spiskiem mającym na celu przemyt 30 kg metamfetaminy ukrytej w drukarkach 3D. Dwóch mężczyzn w wieku 33 i 36 lat, planowało przerzucić narkotyki z Tajwanu we wnętrzu drukarek 3D Flashforge Creator 3. Do zatrzymania doszło dzięki współpracy AFP i FBI, która rozpracowywała grupę przestępczą od 2018 r. – organy ścigania przechwyciły narkotyki w USA zanim dotarły do Australii, a Tajwańskie Biuro Śledcze aresztowało 33-latka, który był odpowiedzialny za przemyt narkotyków w drukarkach 3D w Nowym Tajpej pod koniec lipca bieżącego roku.

Operacja o nazwie Ironside była prowadzona wspólnie przez AFP a FBI – w jej ramach agentom udało się przechwytywać wiadomości wysyłane za pośrednictwem szyfrowanej platformy komunikacyjnej An0m, z której korzystali przestępcy. Zastępca komisarza AFP – Pryce Scanlan, powiedział że jeden z mężczyzn zwrócił uwagę AFP po tym, jak komunikacja przechwycona na An0m wskazywała, że w 2020 r. koordynował ponad 30 importów metamfetaminy do Australii.

AFP współpracując z Australijską Komisją Wywiadu Kryminalnego (ACIC), odkryła następnie domniemany spisek mający na celu import 30 kg metamfetaminy do Australii Zachodniej ukrytych w drukarkach 3D. Najpierw na Tajwanie aresztowano 33-latka w Nowym Tajpej, a kilka miesięcy później tajwańska policja aresztowała jego domniemaną prawą rękę – 36-latka, w mieście Taoyuan. Mężczyźni zostali oskarżeni o nielegalny transport narkotyków kategorii 2 i grozi im dożywocie.

Scanlan powiedział, że AFP nadal bada potencjalne domniemane powiązania z syndykatem w związku z udaremnionym importem do Waszyngtonu, a dochodzenie dotyczy wielu krajów, w tym Australii. AFP szacuje, że 30 kg metamfetaminy zostałoby sprzedane za około 45 milionów dolarów w oparciu o ceny rynkowe.

Źródło: www.theguardian.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News