W Kolonii już przyszłym tygodniu rozpoczynają się jedne z największych w naszym regionie targi stomatologiczne IDS 2019. Na wydarzeniu tym swoją premierę będzie mieć drukarka 3D Liquid Crystal Dental, wyprodukowana przez prekursora fotopolimerowych drukarek 3D działających w oparciu o ekrany LCD, brytyjską firmę Photocentric. Firma specjalizuje się również w produkcji żywic przeznaczonych do wszystkich dostępnych na rynku drukarek 3D.

Bieżący rok zapowiada się dla Photocentric bardzo pracowicie, ponieważ na rynku pojawi się kilka nowych modeli drukarek 3D. Pierwszą z nich będzie Liquid Crystal Dental, która, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona będzie dla szeroko pojętej branży stomatologicznej.

Urządzenie to wyposażone zostało w całkiem duży obszar roboczy, który wynosić będzie 293 x 165 x 250 mm. Wykorzystano w nim dedykowany ekran LCD o rozdzielczości 4K, co przy jego gabarytach pozwala na uzyskanie rozdzielczości XY na poziomie 77 mikrometrów.

Przy projektowaniu LC Dental położono szczególny nacisk na wielkość obszaru roboczego oraz prędkość druku 3D. Dzięki optymalizacji tych parametrów będziemy w stanie wydrukować aż 19 łuków zębowych położonych na płasko i na warstwie o wysokości 100 mikrometrów w około 30 minut. 

Co więcej, Liquid Crystal Dental trafi na rynek z zestawem żywic stomatologicznych, pośród których znajdziemy między innymi:

  • Surgical Guides, Splints – żywica biokompatybilna klasy 2A w kolorze transparentnym bezbarwnym przeznaczona do druku 3D szablonów chirurgicznych, implantologicznych i ortognatycznych,
  • Gingiva – żywica elastyczna przeznaczona do drukowania masek dziąsłowych,
  • Dental Model – żywica przeznaczona do tworzenia szczegółowych modeli stomatologicznych o wysokiej rozdzielczości.
  • Dental Castable – żywica przeznaczona do tworzenia precyzyjnych elementów odlewanych, takich jak korony, czy mosty protetyczne.

Z racji tego, że LC Dental jest pierwszą drukarką 3D od Photocentric, która korzystać będzie z technologii UV, zamiast Daylight, to mamy również możliwość używania żywic pochodzących od innych producentów.

Urządzenie trafi do sprzedaży w maju bieżącego roku. W Polsce jego dystrybucją, jak również wszystkich produktów marki Photocentric, zajmuje się firma filaments4U.

Targi IDS 2019 odbędą się w dniach 12-16 marca w Kolonii. Drukarkę 3D Liquid Crystal Dental będzie można zobaczyć na stoisku 070 w hali 2.1.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like