Raise3D – jeden z największych producentów przemysłowych i desktopowych drukarek 3D typu FDM/FFF na świecie, ogłosił oficjalne wejście na rynek druku 3D z żywic, prezentując na targach Formnext we Frankfurcie nad Menem swoje pierwsze urządzenie tego typu. Drukarka 3D o nazwie DF2 jest oparta na technologii Digital Light Printing (DLP), oferując duże prędkości pracy, wysoką precyzję i niezwykłą niezawodność. Równocześnie Raise3D zaprezentowało kompleksowy ekosystem, w skład w którego wchodzą stacje do post-processingu, autorskie żywice oraz dostosowane oprogramowanie.

DF2 integruje kilka komponentów, aby zapewnić kompletny przepływ pracy podczas procesu druku 3D. W skład ekosystemu firmy wchodzą:

 • drukarka 3D Raise3D DF2: służy do produkcji małych partii produkcyjnych o wysokiej rozdzielczości i gładkości; wszystko to dzięki precyzyjnemu i niezawodnemu systemowi podnoszenia stołu w osi Z, wydajnemu zarządzaniu materiałem, podgrzewanej komorze, wysokiej jakości układowi optycznemu, zaawansowanemu antyaliasingowi i technologia Air-Peel dla szybkiego i łatwego oddzielania warstw
 • Raise3D DF Wash: zautomatyzowane rozwiązanie czyszczące z efektywną kontrolą procesu i łatwością konserwacji; charakteryzuje się solidnymi możliwościami czyszczenia poprzez mycie dwiema turbinami, a także system suszenia powietrzem z dwoma wentylatorami; jest możliwe do pracy z różnymi środkami czyszczącymi jak alkohol, IPA, TPM i woda
 • Raise3D DF Cure: zaawansowana stacja utwardzania wyposażona w wiele profili utwardzania UV i podogrzewania; wykorzystuje podwójne źródła utwardzania na różnych długościach fal (365/385/405 nm)
 • Żywice Raise3D:
  • żywica standardowa: przyjazna dla użytkownika, posiadająca matowe wykończenie; obecnie dostępna w kolorze białym, a dodatkowe kolory są w fazie opracowywania; jest idealna do prototypowania i tworzenia szczegółowych modeli ze względu na doskonałą drukowalność
   • wytrzymała żywica 2K: trwała i odporna na uderzenia; oferuje wytrzymałość i sztywność podobną do ABS, co czyni ją optymalnym wyborem dla elementów nośnych, takich jak przyrządy, osprzęt i obudowy
  • żywica o wysokiej szczegółowości: dzięki matowemu wykończeniu, gotowemu do bezpośredniego malowania i powlekania, żywica ta oddaje najdrobniejsze szczegóły i oferuje wysoką rozdzielczość; jest przeznaczona do produkcji prototypów wymagających bardzo wysokiej rozdzielczości oraz do złożonych modeli i skomplikowanych dzieł sztuki; obecnie jest dostępna w kolorze morelowym, a wkrótce będzie oferowany w wariancie przezroczystym
  • sztywna żywica 3K: odzwierciedlając sztywność tworzyw termoplastycznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywica zapewnia wysoką sztywność wraz z doskonałą odpornością termiczną i chemiczną i idealnie nadaje się do drukowania części cienkościennych
 • oprogramowanie ideaMaker Slicing: przystosowane do drukarki 3D DF2, upraszcza proces drukowania w procesie DLP; oferowane funkcje obejmują między innymi antyaliasing, automatyczną obsługę, kompensację konturów, wykrywanie przyssawek, generowanie tekstur i zmniejszony rozmiar Gcode.

Raise3D zapowiada, że będzie kontynuować dlasze inwestycje w rozwój żywic. Na horyzoncie pojawia się szeroka gama materiałów, takich jak żywica wysokotemperaturowa, do produkcji części do zastosowań końcowych, które spełniają specjalne potrzeby zastosowań i napędzają postęp technologiczny. Równocześnie firma również w tym obszarze współpracuje z partnerami strategicznymi, takimi jak Henkel i BASF Forward AM. Wraz z wprowadzeniem DF2, Raise3D pomyślnie przetestowała szeroką gamę materiałów, w tym LOCTITE 3D IND405 i LOCTITE 3D PRO476, Ultracur3D RG 3280 i Ultracur3D RG 1100 B. W ramach strategii firmy drukarka 3D będzie umożliwiać klientom odkrywanie nowych możliwości w druku 3D z żywic, ogłaszając ORP (program Open Resin), na celu identyfikacji i wyboru najskuteczniejszych żywic do pracy z DF2.

Wśród innych ważnych cech drukarki 3D można wymienić technologię Smart Build Plate – inteligentną platformę roboczą, która bezproblemowo integruje się z urządzeniami do przetwarzania końcowego dzięki wbudowanym znacznikom RFID. Rejestrują one rodzaj użytej żywicy oraz ustawienia mycia i utwardzania. Pozwala to operatorom z łatwością zarządzać fazami prania i utwardzania, niezależnie od ich znajomości wytwarzanych produktów. Drukarka 3D oferuje też takie funkcje, jak automatyczne uzupełnianie żywicy, automatyczne rozpoznawanie materiału żywicy, ultradźwiękowe monitorowanie poziomu cieczy i wspomagane czyszczenie zbiornika żywicy. Z kolei technologia Air-Peel znacznie zmniejsza siłę odrywania, dzięki czemu usuwanie warstwy z folii jest szybsze podczas drukowania. Innowacja ta jest wspierana przez ultracienką warstwę powietrza, która ułatwia gładsze odrywanie i zwiększa prędkość drukowania oraz właściwości izotropowe drukowanych produktów.

DF2 jest zbudowane z wysokiej jakości komponentów zapewniających długotrwałe użytkowanie i doskonałą klarowność obrazu. Podstawowy silnik świetlny zawiera wyselekcjonowane źródła światła LED, chip DMD przeznaczony do druku 3D w długości fali 405 nm oraz szklaną soczewkę o niskim zniekształceniu zoptymalizowaną pod kątem technologii DLP.

Drukarka 3D wykorzystuje zaawansowaną technologię widzenia maszynowego do kalibracji systemu, zapewniając dokładność na każdym kroku. Dodatkowo każde urządzenie jest fabrycznie skalibrowane i gotowe do natychmiastowego działania. Ogrzewana komora drukarki DF2 zapewnia stabilne temperatury niezbędne do uzyskania stałych wyników drukowania, szczególnie w przypadku stosowania specjalnych żywic wymagających podgrzewanego środowiska. Konstrukcja drukarki 3D jest odporna na kurz i zalanie co dodatkowo gwarantuje stałą wydajność i trwałość.

Przedsprzedaż rozwiązania DF2 rozpocznie się 7 listopada 2023 r. Klienci mogą skorzystać z ekskluzywnego rabatu 10% na wszystkie zamówienia złożone w okresie od 7 listopada do 30 listopada 2023 r. Oczekuje się, że wysyłka do klientów rozpocznie się w pierwszym kwartale z 2024 r.

Ceny urządzeń:

 • Drukarka 3D DF2 = €4,499
 • Myjka DF Wash = €1,399
 • Naświetlarka UV DF Cure = €1,599
 • Auto Fill Station = €449
 • SUMA = €7,946
 • Cały zestaw DF2 Solution = €6,999

Źródło: materiały prasowe Raise3D

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like