W dniach 19-20 października w Paryżu odbyła się największa impreza targowa poświęcona technologiom przyrostowym we Francji - 3D PRINT Paris Congress & Exhibition. Na wydarzeniu pojawiła się większość największych i najważniejszych francuskich firm z sektora druku 3D, chociaż zabrakło dwóch najbardziej znanych - Prodways i Sculpteo. Niemniej jednak obecne firmy zaprezentowały praktycznie pełen zakres technologiczny w obszarze technologii addytywnych - począwszy od FDM/FFF, poprzez drukarki 3D do żywic światłoutwardzalnych, na technologiach proszkowych kończąc. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na targach pojawili się przedstawiciele dwóch polskich firm - ROSA 3D i Omni3D, prezentowane były też rozwiązania Sinterit i Zortrax.

Wydarzenie było podzielone na trzy sekcje - największą, wystawową gdzie wystawione były drukarki 3D, materiały do druku 3D i aplikacje wykonywane za ich pomocą, część konferencyjną gdzie prowadzone były wykłady i debaty na temat szerokiego spektrum zagadnień związanych z produkcją addytywną oraz dyskusyjną, gdzie w otoczeniu stoisk prezentowane były case studies wybranych firm oraz prezentacje europejskich startupów.

Wśród obecnych firm prym wiodły największe marki - Desktop Metal, Markforged, HP, Raise 3D, Arkema i Materialise oraz czołowe firmy francuskie - AM Solutions, PollenAm, Atome3D, CADVISION, czy EM3D. Niemniej jednak największą furorę robiło stanowisko ROSA 3D, gdzie były prezentowane... wydruki 3D z kolorowych, tęczowych filamentów. Każda próba rozmowy z przedstawicielami firmy była okupiona przynajmniej kilkoma minutami oczekiwania w kolejce, ponieważ... do stoiska ROSY zawsze była kolejka!

Najbardziej okazale prezentowało się stoisko Raise3D France, gdzie prezentowano kompletny system do druku 3D z materiałów metalicznych - oprócz okazałej drukarki 3D można było obejrzeć komplet stacji do post-processingu i wytapiania wydruków 3D.

Na stoisku Desktop Metal prezentowano głównie fotopolimerowe drukarki 3D EnvisionTEC, chociaż można było obejrzeć wiele wydruków 3D wykonanych z metalu w technologii Binder Jetting.

Pod tym względem dużo lepiej wypadł śmiertelny konkurent firmy - Markforged, który zaprezentował praktycznie pełne portfolio maszyn.

Pozostałe ciekawe stoiska i prezentowane rozwiązania:

W trakcie dwóch dni debat i wykładów udział wzięli przedstawiciele czołowych firm z branży druku 3D, jak również firm które wykorzystują technologie przyrostowe na co dzień: 3YOURMIND, ColorFabb, Context, Dassault Systemes, HP, Materialise, Renault, Volvo Trucks, XACT Metal, czy Xerox. Wśród wykładowców znalazłem się również ja, reprezentując naszą drugą spółkę GREENFILL3D. Wspólnie z Pierre Gonnetanem z Arkema, Laure Jandet z ValorYeu, Thibaud Deshons'em z Pollen AM oraz prowadzącym Pierre-Antoine Arrighi z Aniwaa rozmawialiśmy na temat zrównoważonego druku 3D, wykorzystywaniu w produkcji bioplastików i materiałów z recyclingu.

Niezależnie od wszystkich powyższych wydarzeń, na koniec zdjęcia z dwóch wystaw: wielkoformatowych wydruków 3D oraz ubrań wykonanych przy udziale technologii przyrostowych:

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like