W dniach 8-12 lutego 2021 odbyła się konferencja 3D EXPERIENCE World 2021, organizowana co roku przez Dassault Systèmes. Wydarzenie łączy społeczność projektantów, inżynierów, producentów i przedsiębiorców z całego świata, pozwalając im dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Z uwagi na pandemiczne obostrzenia, konferencja odbyła się online, na zasadzie wirtualnych spotkań i wykładów ze specjalistami. Dzięki temu, że konferencja odbyła się wirtualnie, zgromadziła znacznie więcej uczestników, niż tradycyjna forma wydarzenia. Ponad trzydzieści tysięcy osób z całego świata mogło wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Dassault Systèmes. 

3DEXPERIENCE World to środowisko pracy, dedykowane dla firm produkcyjnych, które umożliwia projektowanie, symulację i komunikację na jednej platformie. Uczestnicy mogą tam wzajemnie się uczyć, rozwijać swoje biznesy i odkrywać nowe możliwości, zwiększając tym samym innowacyjność swojego biznesu. 

Program wydarzenia zawierał ponad 130 interesujących prelekcji z szerokiego zakresu zagadnień. Podczas konferencji użytkownicy SOLIDWORKS ujawnili technologie, trendy i możliwości zapewniające swobodę tworzenia. W trakcie 5 dni trwania konferencji uczestnicy mogli zaczerpnąć wiedzy z zakresu nowych technologii, prototypowania, modelowania 3D, czy nawet przygotowania do stworzenia start-upu. Poniżej przeczytacie relację z najbardziej interesujących prelekcji minionych dni.

TUESDAY GENERAL SESSION – From Product to Platform

Oficjalne otwarcie targów odbyło się we wtorek 9 lutego 2021 o godzinie 16:00 czasu środkowoeuropejskiego. Był to wstęp do trzech dni rozmów ze specjalistami i firmami, które tworzyły uniwersum 3D EXPERIENCE World 2021. Bernard Charles i Giana Paolo Bassi opowiedzieli o technologiach i trendach wartych uwagi, aby zwiększyć komfort tworzenia. 

Gian Paolo Bassi opowiedział o success stories klientów z różnych branż, którzy wdrożyli SOLIDWORKS do swoich firm. Rozwiązania te ułatwiają zrównoważony rozwój i zapewniają elastyczność. Specjaliści z IKEA zdradzili, jak platforma pozwala im poprawić jakość usług, które dostarczają swoim klientom. Firma posiada szerokie spektrum produktów, magazynując ponad 30 tysięcy zdjęć, które są umieszczane w katalogach i instrukcjach. Rozwiązania Dassault Systèmes ułatwiają przechowywanie ich w chmurze. Dzięki temu umieszczanie wirtualnych modeli w instalacjach jest łatwe i szybkie. SOLIDWORKS pozwala również na cyfrowe rozłożenie mebli na poszczególne elementy i stworzenie dokładnej instrukcji. Dobrze przygotowana instrukcja zapewnia możliwość montażu krok po kroku, wraz z dokładną wizualizacją montowanych części. Duncan Wardle, były dyrektor ds. Innowacji i kreatywności w Disney opowiedział jak można wykorzystać wyobraźnię, aby tworzyć nowe sposoby wprowadzania innowacji, współpracy i łączenia się z klientami.

Bernard Charles, dyrektor naczelny i wiceprezes zarządu Dassault Systèmes, lidera w dziedzinie oprogramowania do projektowania 3D i rozwiązań z zakresu zarządzania cyklem życia produktu, opowiedział o użytkownikach platfromy 3D EXPERIENCE World, którym udało się szybko i skutecznie wdrożyć innowacje do swojej firmy, dzięki integracji zapewnianej przez Dassault Systèmes. Platforma daje swobodę projektowania i tworzenia w rozwiązaniu chmurowym. 3D EXPERIENCE World Marketplace pozwala na prowadzenie kampanii za pośrednictwem platformy online, co znacznie przyspiesza przepływ pracy i usprawnia procesy. Z możliwości platformy korzystali liderzy w swojej branży, np. Cellink czy XSUN. Prowadzenie działań online zapewnia łatwy dostęp dla wszystkich zaangażowanych w proces tworzenia. 

Dassault Systèmes zapowiada dwie nowe wersje SOLIDWORKS dla Studentów i Twórców

W pierwszym dniu konferencji zapowiedziane zostały także dwie nowe wersje SOLIDWORKS: dla Studentów (z premierą w maju 2021), oraz dla twórców (premiera w drugiej połowie 2021 roku). Gian Paolo Bassi, CEO w Dassault Systèmes, twierdzi że 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS pozwoli użytkownikom zdobywać nową wiedzę, nawiązywać partnerstwa i współprace oraz wprowadzać innowacje. 

Wersja studencka ma pomóc młodym inżynierom i projektantom zdobyć pracę, dzięki posiadaniu umiejętności z zakresu projektowania, znajomości danych i zapewnieniu niezbędnych certyfikacji. Pakietu dla studentów ma zawierać moduły 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS Student, 3D Designer Student oraz Collaborative Business&Industry Innovator.

SOLIDWORKS for Makers jest dedykowany dla hobbystów projektowania komputerowego, którzy chcą tworzyć i udostępniać swoje projekty 3D światu. Wersja dla twórców zapewnia dostęp do 3D Sculptor, który umożliwia tworzenie geometrii w przeglądarce, możliwość przynależenia do społeczności twórców, gdzie możliwe jest dzielenie się swoimi projektami 3D i zdobywanie współprac. W skład pakietu dla twórców mają wchodzić moduły: 3DEXPERIENCE SOLIDWORKS Professional, SOLIDWORKS 3D Creator oraz SOLIDWORKS 3D Sculptor.

Dostęp do wersji SOLIDWORKS for Students i Makers będzie płatny odpowiednio $60 lub $99  rocznie. 

Automate Your Designs & Repetitive Tasks with DriveWorksXpress 

Podczas krótkiego wykładu, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak zautomatyzować i zoptymalizować projektowanie z użyciem modułu DriveWorksXpress w SOLIDWORKS. Program pozwala na wprowadzenie parametrów, które mogą ulegać zmianie, bez konieczności przeprojektowywania i ponownego modelowania elementów, których produkcja odbywa się w powtarzalnych zadań. 

Za pomocą prostych funkcji i komend logicznych można wymusić automatyczne zaprojektowanie modelu o zadanych parametrach od nowa. Moduł DriveWorksXpress przyspiesza proces projektowania, dzięki czemu obiekt może być przekazany klientowi znacznie szybciej. Co więcej, optymalizacja modelowania w SOLIDWORKS pozwala wyeliminować ryzyko występowania błędów ludzkich, które zdarzają się podczas wykonywania powtarzających się zadań. Program pozwala łatwo i szybko rozwijać i optymalizować istniejące już modele i automatyzować procesy projektowania.  

WEDNESDAY GENERAL SESSION: FROM PRODUCT TO EXPERIENCE

Drugi dzień wydarzenia 3DEXPERIENCE World 2021 był skoncentrowany wokół doświadczeń użytkowników. Florence Hu podkreśliła różnice pomiędzy produktem, a wrażeniami użytkownika podczas testowania i użytkowania produktu. Aby był wyjątkowy, doświadczenia z jego użytkowania muszą być czymś niezapomnianym, oraz wartościowym dla klienta.

Istnieją różne rodzaje doświadczeń, między innymi podczas kupna, użytkowania, których przewidzenie jest wyzwaniem. Platforma 3DEXPERIENCE World pozwala na symulację wszystkich rodzajów wrażeń, za pomocą rozwiązań cyfrowych. 

W trakcie sesji ogólnej zaprezentowano jak platforma 3DEXPERIENCE World pomaga połączyć różne moduły w jednym projekcie. Dostępne rozwiązania wpływają na produktywność i współpracę między członkami zespołu, które pozwalają przyspieszyć rozwój projektu. Manish Kumar przytoczył historie klientów Dassault Systèmes, którzy wdrożyli nowe rozwiązania w celu realizacji swoich projektów.

Za pośrednictwem 3DEXPERIENCE World start-up Skinny Guy Campers stworzył produkt, który był rozwijany na całym świecie. Platforma pozwoliła im zorganizować zespół, który pomimo dużych odległości mógł sprawnie się komunikować. W przyszłości rozwiązanie Dassault Systèmes pomoże im rozwijać swój biznes i zapewni sprawne zarządzanie gotowym produktem. 

William i Charles z firmy Square Robot, którzy skonstruowali autonomicznego mobilnego robota, wyjaśnili jak udało im się zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną, niwelując granice projektowania, inżynierii i współpracy za pośrednictwem rozwiązania Dassault Systèmes. Platforma 3DS pozwala zapewnić użytkownikom lepsze wrażenia z użytkowania. Jednocześnie produkt online może pozostać dłużej w fazie testowania, bez wpływu na emisje i odpady. Rozwiązania chmurowe dostępne na platformie, stanowią idealne miejsce do przechowywania i synchronizacji projektu z dowolnego miejsca na świecie, co pozytywnie wpływa na efektywność pracy. 

Gość specjalny, Frank Stephenson, dyrektor ds. Projektowania w Frank Stephenson Design, projektuje samochody od lat. Podczas spotkania opowiedział jak skrócić czas rozwoju i pracy nad projektem, oraz dostaw. Przedstawił jak innowacyjne narzędzia cyfrowe pomagają wprowadzić nowe projekty, takie jak samochody wyścigowe, które będą się ścigać na Księżycu, czy latająca taksówka. Dodatkowo, podkreślił znaczenie „więzi międzyludzkiej” w procesie projektowania.

Projekty, symulacje i dokumenty w chmurze

Podczas drugiego dnia przytoczone zostało wiele praktycznych zastosowań platformy 3DEXPERIENCE World. Manish Kumar podkreślił na przykładach różnych projektów jak zróżnicowany i rozproszony po całym świecie zespół może wizualizować i edytować projekt z dowolnego miejsca na Ziemi. Łatwa komunikacja umożliwia zrobienie burzy mózgów i tworzenia nowych pomysłów. Dodawanie kolejnych komponentów, do istniejących już projektów jest łatwe i zapewnia dużą elastyczność oraz mobilność współpracy. Rozwiązania chmurowe dostępne na platformie zapewniają bezpieczeństwo plików. 

Moduł Simulia pozwala ocenić wydajność produktu, jego zużycie i pojawianie się odkształceń w trakcie użytkowania. Marketplace umożliwia redukcję kosztów produkcji, pozwalając na zakup usług inżynieryjnych, np. symulacji procesów formowania wtryskowego elementów z tworzyw sztucznych. Dział marketingu może w tym samym czasie tworzyć realistyczne zdjęcia produktowe i dokumentację techniczną w kreatorze na platformie 3DEXPERIENCE World, bez konieczności posiadania fizycznego prototypu. 

Analitycy biznesowi mogą śledzić rozpoznawalność i postrzeganie marki oraz planować rozmowy z interesariuszami. Wszystko dzieje się za pośrednictwem platformy Dassault Systèmes. Przeprowadzone badania rynku mogą prowadzić do konieczności wprowadzania zmian, które mogą być wdrożone łatwo i szybko, za pośrednictwem kilku kliknięć myszki. 

More than Solidworks: Careers at Dassault Systèmes Solving Complex Business Problems

W trakcie spotkania online specjaliści z Dassault Systèmes, Cliff Stockley, Simon Booker i William DeVries opowiedzieli o sposobach rozwiązywaniu problemów biznesowych. Cliff Stockley, wiceprezes Dassault Systèmes, podkreślił jak ważna jest kontrola na każdym etapie tworzenia. Poczynając od surowego materiału, przez opakowania i ich wygląd, aż po recykling, produkt wymaga nadzoru. Rozwiązania Dassault Systèmes pozwalają na zarządzanie każdym etapem tworzenia produktu. Za pośrednictwem modułu Simulia przeprowadzanie symulacji jest szybkie i proste. DELMIA pozwala zachować kontrolę nad procesem produkcji, zapewniając połączenie pomiędzy wirtualną wersją produktu, a jego rzeczywistą odsłoną.

William DeVries podkreślił znaczenie optymalizacji produktu na przykładzie baterii do samochodów elektrycznych. Następnie przytoczył przykład konceptu dostarczania przesyłek przez drony. Podkreślił jak wiele regulacji trzeba wziąć pod uwagę, np. śledzenie toru ruchu dronów, ich design i wytwarzanie. Według Simona Bookera, VP Sales and Marketing w Dassault Systèmes, najważniejszą cechą rozwiązań firmy jest różnorodność dostępnych funkcji i zastosowań. 3DEXPERIENCE World jest używany przez wiele branż, między innymi opiekę medyczną do przeprowadzania symulacji, czy przez architektów do wizualizacji wnętrz. 

Recruiting forecast: What kind of people are desired in 2021?

Jak mówi Willam DeVries, Dassault Systèmes cechuje się kompleksowym spojrzeniem na swoich stażystów i pracowników. Rekrutując osobę na staż, firma zaczyna budować jego pozycję w firmie wokół pewnej roli. Kończąc staż stażysta posiada niezbędne doświadczenie, które może wykorzystywać w swojej dalszej karierze. Dzięki temu pracownik od początku kariery jest bardzo produktywny i działa z wysoką skutecznością. 

Program stażowy Dassault Systèmes działa od trzech i pół roku. Od początku istnienia uczestnicy podążają wysoce ustrukturyzowaną ścieżką rozwoju. Stażyści rozwijają zarówno swoje umiejętności techniczne, jak i miękkie, które są wykorzystywane w poszczególnych działach firmy. Program pozwala na zdobycie wszelkich niezbędnych umiejętności i pomaga młodym ludziom zidentyfikować ich ścieżkę rozwoju kariery. 

Specjaliści w Dassault Systèmes tworzą profil pracownika, analizują różne ścieżki rozwoju i sprawdzają czy kandydat sprawdzi się na danym stanowisku. Następnie pomagają rozwijać karierę i zyskiwać nowe umiejętności.  Możliwości rozwoju w Dassault Systèmes jest wiele, wykorzystujących umiejętności zarówno techniczne, jak i handlowe. Praca w 3DS pozwala upewnić się, że jesteśmy na właściwym miejscu, zmierzamy w dobrym kierunku i robić postępy. Jedną z możliwości kariery w firmie jest ścieżka handlowa. Pracownik ma wtedy możliwość prowadzenia dużych kampanii na LinkedIn, sesji wirtualnych i wielu innych.

THURSDAY GENERAL SESSION – RELATIONSHIPS

Trzeci dzień 3DEXPERIENCE World 2021 był poświęcony zagadnieniom relacji i współpracy. Prelegenci opowiedzieli o tym jak platforma łączy projektantów i inżynierów, studentów oraz wszystkich innych użytkowników w obrębie jednego oprogramowania. 3DEXPERIENCE World ma ponad 6 milionów użytkowników na całym świecie, którzy używają jej do realizacji różnych projektów. Wraz z rozwojem technologii, pojawiają się nowe problemy, które wymagają rozwiązania i optymalizacji. 3DEXPERIENCE World pozwala na bardzo szybkie tworzenie i manipulowanie produktami na żądanie.Podczas pandemii, platforma znacznie ułatwiła komunikację pomiędzy osobami pracującymi nad danym projektem, a także umożliwiła łatwe i szybkie przeprojektowanie gotowych urządzeń. 

Praca nad produktem wymaga ciągłych zmian i rozwiązywania nowych problemów, które ułatwiają życie reagując na kryzys lub obecną sytuację. Na świecie jest ponad 500 tysięcy certyfikowanych użytkowników SOLIDWORKS. Dzięki 3DEXPERIENCE World mają możliwość dzielenia się swoimi pomysłami online, bez konieczności przeprowadzania personalnych spotkań. Platforma przełamuje ograniczenia geograficzne, umożliwiając komunikację z ludźmi na całym świecie. Jak twierdzą użytkownicy, możliwość otaczania się innymi entuzjastami SOLIDWORKS i współpracy z nimi jest wyjątkowa. 

Matt Carney, inżynier z MIT opowiedział o procesie tworzenia i optymalizacji projektu maski open-source, we współpracy z inżynierami z całego świata. Platforma umożliwiła setkom inżynierów pracę w obrębie jednego systemu CAD, w tym samym czasie, z użyciem jednego współdzielonego folderu. Symulacje dostępne w 3DEXPERIENCE World pomogły w estymacji przepływu powietrza przez filtr zamontowany w masce, co pozwoliło zaoszczędzić czas testowania realnego modelu. 

Tej Patel z Flux Energy opowiedział jak platforma 3DS pomogła zmodyfikować dotychczas używany w firmie sprzęt, do wykonywania testów wirusowych, aby móc używać go do detekcji obecności wirusa SARS-CoV-2. Cykl rozwoju projektu w czasie kryzysu, jakim jest pandemia, jest bardzo krótki. Możliwość szybkiego projektowania i modyfikacji, która jest możliwa za pośrednictwem platformy Dassault Systèmes pozwoliła zrobić to jak najszybciej to możliwe. 

Wyzwanie ,,3D Model Mania”

Podczas tegorocznej edycji 3DEXPERIENCE World 2021 studenci mogli wziąć udział w wyzwaniu „Model Mania” na platformie 3DEXPERIENCE. Każdy uczestnik, który brał w nim udział, otrzymał bezpłatny dostęp do platformy na okres sześciu miesięcy. 

Uczestnicy mogli pokazać swoje umiejętności projektowania, przyczyniając się do zaprojektowania części motocyklu w 3D DESIGNER opartym na SOLIDWORKS. Jest to rozwiązanie chmurowe, dostępne do celów edukacyjnych, które można uruchomić w przeglądarce na dowolnym urządzeniu. Projekty były później udostępnione na platformie 3DS. Projektanci, których modele zyskały najwięcej polubień zostali zwycięzcami.

Wydarzenie po raz kolejny umożliwiło potencjalnym użytkownikom w zaprezentowanie możliwości platformy od Dassault Systèmes. Liczne prelekcje, opierające się w dużej mierze na success stories dotychczasowych klientów są najlepszym potwierdzeniem użyteczności prezentowanych rozwiązań.

Grafika przewodnia: materiały prasowe Dassault Systèmes.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like