Relacje z eventów

II Konferencja „Druk 3D w branży Automotive” – relacja z wydarzenia

W dniach 21-22.11.2018 roku w odbyła się druga już edycja Forum Silesia 3DPrint 2018, wydarzenia zrzeszającego przedstawicieli polskiej branży technologii przyrostowych. Była to okazja do zobaczenia stanowisk targowych firm zajmujących się technologiami addytywnym, a także sposobność do wymiany cennych doświadczeń.

Wydarzeniem towarzyszącym była II Konferencja „Druk 3D w branży Automotive” – event będący świetną okazją do wysłuchania interesujących prelekcji przedstawiających różnorodne oblicza druku 3D. Tegoroczna edycja zgromadziła prelegentów specjalizujących się w różnorodnych addytywnych technologiach wytwórczych – od FDM i SLA aż po druk 3D z proszków polimerowych i metalowych. Organizatorami wydarzenia byli Centrum Druku 3D oraz Expo Silesia.

Uczestnicy wydarzenia mieli szansę wysłuchania prelekcji związanych z technologiami addytywnymi, skupionych szczególnie wokół aplikacji i konkretnych case studies wykorzystania druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym.

Wydarzenie zainaugurowane zostało przez wystąpienie Pawła Ślusarczyka na temat aktualnych trendów w świecie technologii przyrostowych, będące próbą odpowiedzi na pytania dotyczące aktualnego miejsca w jakim znajduje się branża druku 3D.

Kolejnym prelegentem był Mateusz Sidorowicz, Marketing Manager 3DGence, jednego z najpopularniejszych polskich producentów drukarek 3D pracujących w technologii FDM. W swoim wystąpieniu pt. „Przygotowanie linii produkcyjnych z wykorzystaniem druku 3D” Mateusz przywoływał interesujące sposoby wykorzystania technologii FDM w optymalizacji procesów produkcyjnych. Na swoim stanowisku oprócz najnowszej dwugłowicowej drukarki 3D DOUBLE P255 prezentowany był również system 3DGence INDUSTRY F340, dedykowany produkcji przemysłowej.

Następnie Eryk Wąsek, przedstawiciel firmy INTEGART, oficjalnego dystrybutora rozwiązań HP w Polsce opowiedziało innowacyjnej technologii druku 3D Multi Jet Fusion. W swoim wystąpieniu pt. „Addytywna technologia Hewlett Packard Multi Jet Fusion – przełomowe rozwiązanie optymalizujące produkcję gotowych części” przedstawił nie tylko zalety metody wytwarzania, ale również case studies zastosowania jej w praktyce.

Nie zabrakło również prelekcji o druku 3D z proszków metali – prelegent z firmy  SUMARIS w ramach prezentacji na temat druku 3D materiałów reaktywnych przedstawił zagrożenia oraz rekomendowane środki ostrożności, które należy podjąć podczas pracy z drukarkami 3D do metalu. Firma świadczy usługi z zakresu laserowego spawania i grawerowania form czy naprawy uszkodzonych powierzchni za pomocą spawania laserowego. Od niedawna firma zaangażowana jest również w produkcją addytywną z proszków metalicznych – na ich stosiku odwiedzający mieli szansę zobaczyć drukarkę 3D ORLAS CREATOR.

Kolejnym prelegentem był Wojciech Lewenstam, Additive manufacturing specialist z MTT Polska – podczas swojego wystąpienia opowiedział o łączeniu różnych metod wytwarzania przyrostowego w zastosowaniach przemysłowych. Stanowisko targowe firmy bogate było w urządzenia pracujące w różnorodnych technologiach – SLA (urządzenie firmy DWS), SLS (desktopowa drukarka 3D Sinterit Lisa), a także FDM  od OMNI 3D, dedykowany aplikacjom przemysłowym.

Nie zabrakło również prelegentów z jednostek naukowych – przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz prelegent Zakładu Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa przedstawili case studies dotyczące zastosowania technologii addytywnych w przypadku szczególnie wymagających aplikacji.

Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników związanych z profesjonalnymi technologiami przyrostowymi, szukających metod implementacji metod addytywnych w prowadzonych projektach. Mamy nadzieję, że przyszłe edycje wydarzenia również zgromadzą tak liczne grono uczestników.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like