Amerykańska firma Sciaky produkująca wielkoformatowe drukarki 3D do metalu, wykorzystujące w pracy wiązkę elektronów, ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego systemu EBAM-53, dedykowanego dla obiektów laboratoryjnych i badawczych. Chociaż Sciaky słynie z olbrzymich maszyn do wytwarzania przyrostowego dla lotnictwa i branży kosmicznej, opracowała nową drukarkę 3D z myślą o zupełnie innych użytkownikach, oczekujących produkcji przyrostowej na dużo mniejszą skalę. Docelowo firma ma nadzieję, że udostępniając mniejszą maszynę, jej klienci i użytkownicy ostatecznie zdecydują się zastosować większą wersję.

Sciaky zaprojektowało EBAM-53 tak, aby zajmowała mniej miejsca i była tańsza w zakupie i eksploatacji, a jednocześnie była wyposażona w ten sam sprzęt do wytwarzania przyrostowego wiązką elektronów, co systemy EBAM na większą skalę. Drukarka 3D wykorzystuje ten sam generator wiązki elektronów, czujniki, komputery i oprogramowanie do kontroli procesu, co większe systemy Sciaky i jest kompatybilna z oprogramowaniem do kontroli procesu IRISS.

Maszyna jest wyposażona w obszar roboczy o pojemności 635 mm3, która według Sciaky umożliwi drukowanie aplikacji testowych, małych demonstratorów i prototypów części do prób geometrycznych. Dodatkowo oferuje pozycjonery obrotowe i pochylane jako opcja dodatkowa wyposażenia.

„To był cel Sciaky od lat” – skomentował Prezydent Sciaky Scott Phillips. „Wiele razy proszono nas o zaoferowanie systemu odpowiedniego dla środowiska badawczego. Teraz możemy odpowiedzieć na tę część zapotrzebowania branży. Dzięki EBAM-53 użytkownicy mogą prowadzić znaczące badania i rozwój, które w przyszłości będą mogły z łatwością przenieść się do systemów o większej skali produkcyjnej”.

Pierwsza drukarka 3D EBAM-53 zostanie wysłana do siedziby pierwszego klienta przed końcem bieżącego roku, a następnie od stycznia 2024 r. maszyna będzie oferowana w otwartej sprzedaży.

Źródło: www.sciaky.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like