Francuskie Sculpteo to obok Materialise i Shapeways jedna z najdłużej działających i najbardziej znanych firm świadczących kompleksowe usługi druku 3D w Europie. Założona w 2009 roku przez Erica Carreela i Clémenta Moreau firma specjalizuje się przede wszystkim w technologiach selektywnego spiekania termoplastów (SLS) oraz stereolitografii (SLA), jednakże dość istotnie poszerza swoje kompetencje również w obszarze oprogramowania. W tym tygodniu Sculpteo zaprezentowało Fabpilot Education Program – oparte na chmurze oprogramowanie do zarządzania procesami druku 3D.

Dzięki oprogramowaniu, firmy i przedsiębiorstwa wykorzystujące technologie przyrostowe w swoich procesach produkcyjnych otrzymają szeroką gamę narzędzi edukacyjnych w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia kosztów operacyjnych drukarek 3D. Fabpilot EP jest także skierowane do jednostek edukacyjnych, mając na celu pomóc uczniom i nauczycielom w lepszej integracji technologii druku 3D w codziennym użytkowaniu.

Fabpilot jako główna część oprogramowania jest rozwijane przez Sculpteo od ośmiu lat. Pozwala użytkownikom na zarządzanie drukarkami 3D działając całkowicie w środowisku internetowym – użytkownicy nie mają konieczności pobierania oprogramowania, posiadają do niego całodobowy dostęp i mogą z łatwością współpracować z innymi osobami. Posiada m.in. funkcje autoamtycznej naprawy plików STL, przygotowywania produkcji addytywnej w oparciu o posiadany park maszynowy oraz zarządzaniem całym środowiskiem produkcyjnym.

Fabpilot Education Program jest oprogramowaniem płatnym i kosztuje 99$ miesięcznie.

Źródło: www.fabpilot.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like