Krakowski Sinterit to prawdziwy ewenement wśród polskich producentów drukarek 3D. Zamiast budować jak wszyscy dookoła urządzenia drukujące z termoplastów w technologii FDM, twórcy firmy zdecydowali się na dużo bardziej wymagającą metodę przyrostową w postaci selektywnego spiekania proszków poliamidowych wiązką lasera – SLS. Efektem jest Lisa – (relatywnie) tania drukarka 3D typu SLS, możliwa do używania w warunkach biurowych. Teraz Sinterit obniża cenę swojego urządzenia, dzięki czemu będzie ono jeszcze tańsze.

Lisa jest stosunkowo niewielkim (jak na maszyny typu SLS) urządzeniem, którego wymiary zewnętrze wynoszą zaledwie 65 x 55 x 45 cm. Obszar roboczy to 15 x 20 15 cm – zbliżony do tego co oferuje większość popularnych drukarek 3D typu FDM. Przewaga Lisy nad nimi jest jednak oczywista – jako że w druku 3D używa technologii proszkowej, w znakomitej większości przypadków modele nie będą potrzebować podpór, umożliwiając odtwarzanie dużo bardziej skomplikowanych geometrii.

Aktualna cena samej drukarki 3D wynosi 4900 € (ok. 21.000 PLN), a zestawu wyposażonego dodatkowo w przesiewacz do proszków i sandblaster 6990 € (ok. 30.000 PLN). Urządzenie korzysta z dwóch typów materiałów – poliamidu PA12 w cenie 220 € (ok. 950 PLN) i materiału elastycznego FLEXA BLACK w cenie 260 € (ok. 1100 PLN). Obydwa materiały są sprzedawane w 2-kilogramowych pojemnikach.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. :/ drogie te proszki :/

Comments are closed.

You may also like

More in News