WeMed, francuski startup założony w trakcie trwania pandemii C19, specjalizuje się w projektowaniu urządzeń dla telemedycyny. Po odkryciu zapotrzebowania na zdalne, diagnostyczne urządzenia medyczne do obniżania ciśnienia w szpitalach, WeMed nawiązał współpracę z Nexa3D, aby pomóc w produkcji SKOP — ​​pierwszego na świecie stetoskopu produkowanego w technologii druku 3D.

SKOP został opracowany w kwietniu 2020 r. we Francji, podczas pierwszego lock-downu. W tym okresie pracownicy służby zdrowia na co dzień doświadczali tego, co reszta świata oglądała w telewizji: osoby chore na C19 znajdowały się na oddziale intensywnej terapii lub były odsyłane do domu bez żadnej możliwości obserwacji medycznej. Aby spróbować to złagodzić, WeMed postanowił stworzyć stetoskop, który umożliwiałby dostęp do naprawdę zdalnej diagnozy medycznej i spróbować zastąpić wizytę u lekarza.

SKOP jest pierwszym urządzeniem medycznym do osłuchiwania krążeniowo-oddechowego przeznaczonym zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i ogółu społeczeństwa. Właściwości akustyczne urządzenia są możliwe dzięki technologii ślimakowej opracowanej przez WeMed, inspirowanej ludzkim uchem przy użyciu koncepcji projektowania biomimikry. Celem było uczynienie SKOP uniwersalnym, w swojej łatwości obsługi, łączącym się ze wszystkimi tabletami lub telefonami, a także z platformami telemedycznymi i komunikacyjnymi, takimi jak FaceTime, WhatsApp i Zoom.

WeMed chciał stworzyć urządzenie łatwe w obsłudze, uniwersalne, a przede wszystkim dostępne finansowo. Sprzedaż zdalnego stetoskopu w cenie od 500€ do 1500€ oznacza, że ​​ogół społeczeństwa miałby minimalny dostęp do tej technologii. Sugerowanie, że każda rodzina będzie miała stetoskop w swoim domu, było nieatrakcyjne ekonomicznie. Oznaczało to, że SKOP musiał być produkowany niskim kosztem, aby zapewnić jego uniwersalność.

W celu zwiększenia prędkość produkcji WeMed chciał jak najszybciej stworzyć SKOP, produkując go w dużych ilościach i krótkim czasie, przy zachowaniu najwyższej jakości. Partner WeMed – Third, producent kontraktowy, który wykorzystał w projekcie swoją wiedzę fachową w zakresie wytwarzania przyrostowego, stanął przed dylematem między wielkością produkcji a utrzymaniem jakości części. Podczas gdy urządzenia medyczne wymagają nienagannej jakości i powtarzalności, akustyka jest nauką opartą na precyzji, a duża wielkość produkcji była kluczowa dla tego projektu. Aby sprostać tym wyzwaniom, rozwiązaniem okazała się Nexa3D.

Nexa3D zasugerował technologię, która oferowała precyzję, szybkość i powtarzalność w jednym — NXE 400. Po uświadomieniu sobie tych połączonych zalet firma Third wprowadziła Nexa3D do projektu.

Nexa3D wydawał się uwiedziony projektem SKOP i wiedział, jak odpowiedzieć na nasze oczekiwania, prosząc swoich partnerów o produkcję żywic dostosowanych do naszych potrzeb” – wyjaśnił Cyrille Lecroq, dyrektor generalny WeMed – „zainwestowanie czasu i energii przez firmę w projekt, tak aby uprzemysłowienie SKOP mogło być zrealizowane. Widząc dzisiaj jakość naszych produktów, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Nexa3D odważył się podjąć to ryzyko i dokonała takiego wyboru.

Realizacja produkcji seryjnej w wykorzystaniem druku 3D wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Technologia Nexa3D pozwoliła na produkcję na skalę przemysłową, oferując jednocześnie wystarczająco niski koszt produkcji. Koszty i komplikacje związane ze skalowaniem, które mogą się pojawić przy zakupie dużej liczby drukarek 3D zostały wyeliminowane dzięki zamówieniu przez WeMed 20 drukarek NXE 400 dla swojego partnera. Drukarki Nexa3D zapewniają bardzo wysoką dokładność druku, co jest niezbędne do zagwarantowania jakości akustycznej SKOP. NXE400 zapewnia wysoką precyzję i ma 20-krotną przewagę produktywności, co pomogło firmie WeMed sprostać wymaganiom dostaw i utrzymać wysoką jakość.

SKOP posiada obecnie certyfikat CE, uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Kanadzie i jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia z USA. SKOP odpowiada na globalny problem medyczny — jego zasięg jest międzynarodowy, a wielkość produkcji, jaką zapewnia Third przy użyciu NXE400, jest w stanie to zrealizować. SKOP oferuje przewagę konkurencyjną wysokiej jakości części drukowanych w 3D, duże możliwości produkcyjne w bardzo krótkim czasie oraz przystępny koszt jednostkowy dla produkcji przemysłowej. Jego dostępność pomaga ludziom uzyskać dostęp do zdalnej opieki zdrowotnej, zapewniając każdemu poziom opieki, na jaki zasługują i zwiększając satysfakcję pacjentów. WeMed pracuje obecnie nad kilkoma urządzeniami medycznymi o filozofii podobnej do SKOP i planuje nadal korzystać z ultraszybkiej technologii Nexa3D w przyszłości.

Wyłącznym dystrybutorem w Nexa3D Polsce jest 3D Phoenix. Zapytaj co może zmienić w Twoim biznesie: [email protected].

Źródło: materiały prasowe 3DPhoenix

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like