Obowiązek zrównoważonego rozwoju w trosce o przyszłość planety dotyczy wszystkich nas. Z roku na rok konieczność zwiększania świadomości na temat skutków eksploatacji złóż naturalnych i emisji zanieczyszczeń nabiera coraz większej wartości. Nie inaczej jest w branży druku 3D, gdzie za konieczność ekologicznego uświadamiania użytkowników i producentów odpowiedzialność powzięło stowarzyszenie AMGTA.

AMGTA (Additive Manufacturer Green Trade Association) to pierwsze stowarzyszenie w branży technologii addytywnych, zajmujące się promowaniem i edukacją na temat korzyści płynących ze zrównoważonego rozwoju w tejże branży. Wraz z kolejnymi firmami, które zdecydowały się na dołączenie do stowarzyszenia, zaczyna ono cieszyć się coraz większą popularnością. Obecnie stowarzyszenie liczy 28 członków, m.in. Sintavia, ExOne, DyeMansion, BASF 3D Printing Solutions czy TRUMPF. Kilka dni temu jesdym z członków stał się również lider branży, Stratasys, otrzymując tytuł Członka Założyciela.

Sherry Handel, dyrektor wykonawczy AMGTA, mówi, że firmy wspólnie chcą określić kierunek rozwoju i dalszych działań organizacji oraz rozważyć jakie prace badawczo-rozwojowe mogą podjąć w kierunku wdrażania zagadnień z dziedziny rozważonego rozwoju w branży addytywnej. Jednocześnie, do stowarzyszania dołączyły takie firmy jak Metalforge, 3D Systems, 3YOURMIND, AMT, Hyperion Metals, NatureWorks i The Barnes Global Advisors.

Misją stowarzyszenia jest prowadzenie badań, które pozwolą na maksymalizację zalet technologii druku 3D, w ramach działań wpisujących się w filozofię zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie, chcą edukować społeczeństwo na temat pozytywnego wpływu technologii druku 3D na środowisko naturalne i promowanie jej jako alternatywy dla tradycyjnych metod produkcji.

Rosnące zainteresowanie stowarzyszeniem jest odzwierciedleniem potrzeb przemysłu technologii addytywnych. Twórcy podkreślają szereg proekologicznych aspektów technologii addytywnych, takich jak rozproszona produkcja addytywna, redukująca potrzeby transportu towarów oraz minimalizowanie odpadów produkcyjnych, wynikające ze specyfiki technologii. Stowarzyszenie obliguje również swoich członków do promowania rozwiązań przyjaznych środowisku.

Przykładem może być proces, opracowany przez Materialise, w którym zredukowano ilość odpadów produkcyjnych do minimum. Działania podjęte przez Materialise to również wyraz troski o stan środowiska naturalnego. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta, elementy z Bluesint PA12 cechują podobne właściwości mechaniczne do standardowego PA12. Jak dodaje, pozwala to użytkownikom na dokonanie wyboru, bazując nie tylko na specyfikacji technicznych, ale także wpływu metody na środowisko.

Źródło: tctmagazine.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News