Kiedy ponad rok temu HP zaprezentował swój autorski system do druku 3D z metalu, zapowiadając jednocześnie rewolucję na rynku profesjonalnych maszyn do wytwarzania przyrostowego, trudno było przewidzieć czy te obietnice znajdą pokrycie w rzeczywistości. Już wtedy było jednak wiadomo, że jednych z pierwszych beneficjentów rozwiązania będzie niemiecki koncern motoryzacyjny, Volkswagen. Niedawno przedstawiono rezultaty ich wspólnego projektu, będącego elementem kampanii marketingowej Volkswagen ID.3 – pierwszego elektrycznego samochodu niemieckiej marki.

HP, potwierdzając możliwość wykorzystania HP Metal Jet w produkcji seryjnej, stworzył dziesięć tysięcy modeli samochodu Volkswagen ID.3. Projekt przebiegał w ścisłej kooperacji z inżynierami Volkswagen oraz przedstawicielami GKN Powder Metallurgy, firmy zajmującej się produkcją proszków metalicznych. Modele zostaną rozdystrybuowane jako gadżet marketingowy wśród pracowników pracowników firmy i dealerów z całego świata.

Jak mówią specjaliści z HP, na naszych oczach ma miejsce transformacja w przemyśle motoryzacyjnym, a Volkswagen za sprawą podjętej z nimi współpracy jest wśród liderów, którzy nadają tempo zmian innym firmom. Dr Martin Goede, kierownik działu planowania i rozwoju technologii w Volkswagen dodaje, że jest całkowicie usatysfakcjonowany zarówno funkcjonalnością urządzenia, szybkością wytwarzania oraz jakością detali. Wysoka precyzja wytwarzania umożliwiła stworzenie dużej liczby precyzyjnych modeli w krótkim czasie, co jest bardzo dobrym prognostykiem w dalszym wdrażaniu technologii Metal Jet.

Zdaniem firm stworzenie dziesięciu tysięcy miniaturowych modeli samochodu jest kamieniem milowym w drodze do optymalizacji systemu i uczynienia go narzędziem do wydajnej produkcji masowej. Plan ich współpracy na kolejne lata jest jasny, już niebawem chcą przejść do produkcji elementów funkcjonalnych i lekkich części kluczowych dla konstrukcji, które spełniać będą wszelkie wymogi dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Celem na najbliższe lata jest produkcja 50-100 tysięcy elementów wielkości piłki futbolowej rocznie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne projekty, będące spełnieniem założeń poczynionych w ich wspólnej mapie drogowej.

Mapa drogowa wdrażania rozwiązań addytywnych HP w zakładach produkcyjnych Volkswagen

HP zaprezentuje swój system do druku 3D z metalu podczas najbliższych targów formenxt 2019 (Hala 12.1, stoisko D21), które zaczynają się już 19 listopada.

Źródło: press.ext.hp.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like