Agencja prasowa Reuters podała, że ISS (Institutional Shareholder Services) – wpływowa firma doradcza dla pełnomocników, zaleciła akcjonariuszom Stratasys odrzucenie proponowanej fuzji z Desktop Metal, twierdząc, że oferta 3D Systems przedstawia „bardziej przekonującą drogę do tworzenia wartości”. Zalecenie ISS, które według Reutersa ma zwykle „istotną wagę” dla akcjonariuszy, pojawiło się na nieco ponad tydzień przed Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy obydwu firm, podczas którego odbędzie się głosowanie w sprawie fuzji.

Raport ISS przesłany do akcjonariuszy Stratasys nosi jednoznaczny tytuł: „Głosuj przeciwko przejęciu na spotkaniu SSYS”. Jak donosi Reuters, ISS twierdzi w nim, że nie jest jasne, czy transakcja połączenia się Stratasys i Desktop Metal niesie wartość dla akcjonariuszy? Mówi również, że ostatnia kontroferta złożona przez 3D Systems jest bardziej wartościowa. ISS stwierdziło ponadto, że w związku ze spadkiem cen akcji Stratasys, Desktop Metal i 3D Systems w ciągu ostatnich 12 miesięcy, oferta gotówkowa i akcji wystosowana przez 3D Systems stanowi ważne zabezpieczenie przed dalszymi spadkami.

Przedstawiciele Stratasys nie odpowiedzieli do tej pory Reuters na prośbę o komentarz.

Fuzja Stratasys z Desktop Metal została ogłoszona 25 maja 2023 roku, w ramach której powstała proponowana połączona firma o wartości 1,8 miliarda dolarów. Ostatnia oferta 3D Systems, złożona Stratasys 6 września, oferowała cenę 7 dolarów za akcję w gotówce oraz posiadanie 46% łącznej akcji połączonej spółki. 3D Systems uważa, że ta najnowsza oferta będzie warta 27 dolarów za akcję dla akcjonariuszy Stratasys, po uwzględnieniu synergii. Oznaczałoby to, że transakcja będzie warta około 1,87 miliarda dolarów.

Stratasys jednak uznał, że oferta 3D Systems nie wnosi nic nowego do wcześniej prowadzonych rozmów i definitywnie zakończył rozmowy. Przy okazji firma dość obszernie wypunktowała – jej zdaniem – liczne słabości i ryzyka związane z tym połączeniem.

UPDATE!

Chwilę po publikacji niniejszego artykułu pojawiła się informacja, że ta sama firma doradcza – ISS, zarekomendowała akcjonariuszom Desktop Metal, aby głosowali za przyjęciem oferty fuzji ze Stratasys. Chociaż może się to wydać na pierwszy rzut oka nielogiczne, z punktu widzenia indywidualnych akcjonariuszy każdej z firm jak najbardziej ma. Zdaniem ISS:

  • połączenie się Stratasys z Desktop Metal będzie gorsze niż niż połączenie się z 3D Systems
  • połączenie się Desktop Metal ze Stratasys będzie lepsze, niż dalsza, niezależna działalność.

Te rekomendacje potwierdzają większość zarzutów stawianych przez 3D Systems – a wcześniej Nano Dimension, że fuzja Stratasys z Desktop Metal jest „jednokierunkowa” i stanowi dużo większą wartość dla przejmowanej firmy.

Źródło: www.reuters.com via www.tctmagazine.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like