Bostońska firma RIZE podzieliła się informacją o wprowadzeniu na rynek XRIZE –  przemysłowej drukarki 3D, pozwalającej na wytwarzanie addytywne w pełnej palecie kolorów. Jednocześnie, firma budując pełen ekosystem produktów przedstawiła również dwa nowe materiały (RIZIUM CARBON i oraz RIZIUM ENDURA), a także platformę do zarządzania urządzeniem.

Maszyna wykorzystuje opatentowaną przez firmę technologie jednoczesnego nanoszenia materiału termoplastycznego oraz natryskiwania tworzywa kolorowym atramentem (technologia opiera się na palecie kolorów CMYK). Intuicyjne oprogramowanie RIZE ONETOUCH pozwala na łatwą edycje modeli pod kątem kolorów czy tekstur – pozwala również na import kolorowych modeli CAD.

Urządzenie pozwala na wytwarzanie funkcjonalnych prototypów w pełnym kolorze – możliwość tworzenia wielobarwnych wydruków może okazać się szczególnie przydatna m.in. w przypadku druku 3D modeli przedoperacyjnych z wyróżnionymi najistotniejszymi elementami.

Specyfikacja techniczna:

 • wymiary urządzenia: 535 x 915 x 647 mm
 • obszar roboczy: 310 x 200 x 200 mm
 • grubość warstwy: 0,250mm lub o,125mm

Dodatkowo drukarka 3D wyposażona jest w:

 • komorę grzewczą,
 • system automatycznego poziomowania,
 • system automatycznej wymiany filamentu zmianę
 • intuicyjny ekran dotykowy, pozwalający użytkownikowi na dostęp do biblioteki części, jak i również zarządzanie urządzeniem.

Cena sugerowana przez producenta to 55,000 USD. Według informacji udostępnionych przez firmę drukarka 3D będzie dostępna już w 2019 roku.

Źródło: 3ders.org

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like