Ricoh – japoński producent drukarek do papieru, lecz także kamery, specjalistyczne podzespoły elektroniczne czy kompleksowe rozwiązania dla przestrzeni biurowej, od ponad roku sprzedaje również przemysłowe systemy do druku 3D drukujące w technologii SLS. Na listopadowych targach formnext prezentował swoją pierwszą drukarkę 3D AM S5500P na żywo oraz szerokie spektrum wykonanych na niej wydruków. Jednakże firma pokazała tam coś jeszcze, co mogło umknąć części odwiedzających – pierwsze wydruki 3D z metalu, wykonane w tajemniczej technologii druku 3D…

Na formnext pokazano wydruki, które pochodzą z maszyny będącej we wczesnej fazie rozwoju. Nie wiadomo czy powstały one w tradycyjnej metodzie spieku laserowego – serwis Fabbaloo sugeruje, że technologia nad którą pracuje Ricoh jest bardziej zbliżona do tego co zaprezentował na targach izraelski XJet, czyli NanoParticle Jetting (NPJ). NJP to proces, w którym nanocząsteczki metalu są zatopione w kroplach żywicy, która jest z kolei natryskiwana na stół roboczy w procesie analogicznym do PolyJet / MJM. Następnie warstwa wydruku jest nagrzewana w temperaturze 300°C, co z jednej strony skutkuje odparowaniem żywicy oraz zespojeniem się nanocząsteczek metalu.

Chociaż wiele w tym czystych spekulacji, technologia ta jest zdecydowanie bliższa Ricoh, niż selektywne spiekanie metali. Co więcej, przedstawiciele koncernu twierdzą, że technologia ta pozwoli również na druk 3D ze szkła czy ceramiki…

Na chwilę obecną trudno powiedzieć na ile zapowiedzi Ricoh są realne oraz na czym dokładnie polega ich technologia – faktem jest, że firma pracuje nad czymś zupełnie nowym, co pozwoli jej wzmocnić swoją pozycję rynkową w obszarze druku 3D. Pokazuje to także, że duże koncerny wywodzące się z branży drukarek do papieru i kopiarek traktują rynek druku 3D bardzo poważnie.

Źródło: www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News