OctoPrint to jeden z najpopularniejszych serwisów umożliwiających zdalny dostęp oraz podgląd naszej drukarki 3D, bezpośrednio przez przeglądarkę internetową. Dzięki niemu możemy kontrolować najważniejsze opcje naszego urządzenia, a w niektórych sytuacjach może nam to oszczędzić sporo czasu, pieniędzy oraz kłopotów. Dzięki aplikacji Printoid mamy jeszcze bardziej swobodny dostęp do drukarki 3D, wszędzie tam gdzie zabierzemy ze sobą telefon komórkowy.

Pierwszym tekstem, jaki napisałem dokładnie dwa lata temu dla CD3D był poradnik przygotowania serwera drukowania 3D na bazie OctoPrint oraz Raspberry Pi. OctoPi (bo taka jest nazwa tej hybrydy) pozwala na kontrolę naszej drukarki 3D poprzez przeglądarkę. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne chociażby ze względu na fakt, że nie wymaga stałego jej podłączenia do komputera. Printoid możemy używać również w połączeniu z tym właśnie rozwiązaniem.

Na fali niesłabnącej popularności OctoPrint, Anthony Stephan, francuski twórca oprogramowania na telefony działające pod kontrolą systemów operacyjnych Android, postanowił stworzyć aplikację, która wszystkie czynności jakie możemy wykonywać za pomocą wspomnianego hosta przeniesie na ekrany naszych smartfonów. Nie bez znaczenie jest fakt, że sam Anthony również jest użytkownikiem OctoPrint, więc tworząc aplikację wiedział dokładnie jak powinna ona wyglądać i działać, aby zaspokoić pokładane w niej „nadzieje”.

p2

Printoid posiada miły dla oka i przyjazny dla użytkownika interfejs, w którym znajdziemy wszystko co jest niezbędne do kontroli każdej drukarki 3D. Możemy na przykład:

  • sterować wszystkimi osiami oraz temperaturami stołu i głowicy,
  • oglądać podgląd na żywo,
  • zarządzać plikami, dzięki wbudowanemu managerowi,
  • wysyłać komendy gcode oraz SSH,
  • obejrzeć wizualizację gcode’ów oraz plików STL.

p3

Aplikacja powstawała od czerwca bieżącego roku. A bodźcem, który popchnął autora do jej stworzenia było niezadowolenie z podobnego softu, którego jest całkiem sporo w sklepie Googla. Pierwsza działająca wersja pojawiła się po trzech miesiącach pracy. Od tego czasu Printoid jest na bieżąco aktualizowany i nanoszone są zmiany sugerowane przez skupioną wokół niego społeczność.

p4

Aplikacja Printoid dostępna jest w trzech wersjach. Pierwsza z nich to darmowy, nieograniczony czasowo TRIAL, który zawiera kilka podstawowych funkcji (brak na przykład streamingu wideo), wersja PRO kosztuje 15,99 zł i jest to tak zwana wersja podstawowa, zawierająca wszystkie omówione opcje, wersja PREMIUM natomiast kosztuje 28,99 zł i oprócz standardowych funkcji posiada jeszcze chociażby obsługę fizycznej klawiatury.

Źródło: www.3dprint.com, www.play.google.com

 

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like