Drukarki 3D na rynku polskim – UPDATE ZESTAWIENIA

2

Nasze zestawienie drukarek 3D na rynku polskim cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Równocześnie rodzima branża druku 3D nie zwalnia tempa i w sprzedaży pojawiają się co raz to kolejne urządzenia, bądź to tworzone od podstaw, bądź dystrybuowane z zagranicy. Mimo, że poprzednie zestawienie opublikowaliśmy ledwie miesiąc temu, niniejszy update wprowadza aż 8 nowych urządzeń, a ich aktualna liczba wynosi obecnie 22. Równocześnie dokonaliśmy jednej kosmetycznej zmiany w sposobie prezentacji drukarek 3D, rezygnując z działu RepRap.

zestawienie-drukarek-3d-updated

W zestawieniu znalazły się po raz pierwszy następujące drukarki 3D:

Dwie pierwsze i trzy ostatnie pochodzą od oficjalnych dystrybutorów tych marek – wrocławskiego Cad-Mech, dystrybutora 3D Systems oraz łódzkiego get3D.pl, który od niedawna jest oficjalnym dystrybutorem drukarek 3D autorstwa samego Adriana Bowyera. W zestawieniu znalazły się również produkcje rodzimych konstruktorów, kolejny Profabb od Krzyśka Dymianiuka z Unique Design, pierwsza samodzielna drukarka 3D autorstwa chłopaków z Jelwek, oraz DDDBot autorstwa Krzysztofa Bzdury, znanego szerzej w społeczności RepRap jako kolo33. Wszystkie te drukarki 3D były prezentowane przez ich twórców w Kielcach, spotykając się ze sporym zainteresowaniem.

Dodatkowo zmieniliśmy nieco sposób prezentowania drukarek. Na podstawie zebranych opinii i uwag zrezygnowaliśmy z trochę jak się okazało sztucznego rozdziału producentów i RepRapy. Ostatecznie połączyliśmy te dwie kategorie i aktualnie wszystkie drukarki 3D znajdują się na jednej wspólnej liście. Kolejność jest oczywiście alfabetyczna.

Wszystkie osoby i firmy, które nie znalazły się w zestawieniu, a chciałyby się w nim znaleźć, są proszone o kontakt mailowy: [email protected].

Oczywiście to nie koniec zmian, już wkrótce dział POLSKI RYNEK DRUKU 3D zostanie powiększony o kolejne kategorie. Stay tuned…

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Dyrektor Projektu w CD3D Medical. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Współtwórca Otwartego Klastra Biodruku 3D w łódzkim Bionanoparku. Współtwórca SKAFFOSYS - pierwszej polskiej komercyjnej biodrukarki 3D.