Arek Śpiewak znany szerzej jako Wulfnor, to czołowy przedstawiciel społeczności RepRap w Polsce. Twórca Aluminus Tridenta, elektroniki Sunbeam oraz członek zespołu projektowego Smoothieware, przez cały okres swojej dotychczasowej aktywności był mocno związany z ruchem open-source i środowiskiem hakerskim. 

Niezależenie od tego, dziś możemy oficjalnie poinformować, iż Arek rozpoczyna działalność komercyjną. Niespełna kilka godzin temu została uruchomiona oficjalna strona internetowa jego Spółki, gdzie m.in. możemy po raz pierwszy zobaczyć jego słynnego Hbota w finalnej wersji.

Hbot3D to jedna z najbardziej oczekiwanych drukarek 3D na rynku polskim. Na jej temat było głośno jeszcze zanim Arek zaprezentował ją po raz pierwszy podczas I edycji Dnia Druku 3D w Kielcach. Teraz jego urządzenie jest już ostatecznie skończone, przetestowane i gotowe do pracy. Nie jest znana oficjalna cena, jednakże możemy już podać oficjalną specyfikację techniczną:

  • technologia druku: FDM
  • obszar roboczy: 30 x 30 x 30 cm
  • druk 3D z materiałów: ABS, PLA
  • połączenie USB i Ethernet
  • minimalna wysokość warstwy: 0.1 mm
  • średnica filamentu: 3 mm
  • średnica dyszy 0.4mm
  • panel LCD Monochromatyczny
  • oprogramowanie: YARRH
  • firmware: Smoothieware
  • elektronika sterująca: Sunbeam 2.0 rev. B
Źródło: www.3d-printers.pl
Źródło: www.3d-printers.pl

Więcej szczegółowych danych znajdziecie na oficjalnej stronie 3D Printers. To co wyróżnia Hbota spośród innych tego typu konstrukcji to przede wszystkim elektronika. Sunbeam 2.0 rev. B to jedna z pierwszych elektronik opartych na 32-bitowym mikrokontrolerze i używa firmware`u Smoothieware. Sunbeam to klasa sama w sobie, elektronika była do tej pory wykorzystywana w starszych drukarkach 3D Unique Design oraz obecnych ZMorph`ach. Sunbeam w najnowszej wersji będzie można zamówić ze strony 3D Printers niezależnie od zakupu drukarki Hbot3D.

Źródło: www.3d-printers.pl
Źródło: www.3d-printers.pl

Oprócz elektroniki, Hbot to duża konstrukcja o dużym obszarze roboczym. 30 x 30 x 30 cm w zamkniętej komorze gwarantuje wydruki wysokiej jakości, o czym mieliśmy okazję przekonać się na własne oczy, podczas obydwu edycji Dnia Druku 3D w Kielcach, gdzie Arek prezentował je wraz ze swoimi urządzeniami.

Otwarcie przez Arka Spółki jest równocześnie swego rodzaju symboliczne, jeśli chodzi o rozwój branży, ponieważ jest on ostatnim przedstawicielem pionierów technologii RepRap w Polsce, który zdecydował się na ten krok. Pozostali, jak Przemek Jaworski, Krzysztof Dymianiuk, Michał Liberda, Bartek Barłowski czy Jacek Dziedzic prowadzą już firmy od dłuższego czasu, bądź uruchomili je w tym roku. Kończy się zatem okres przygody i zabawy drukarkami 3D, a zaczyna poważny biznes. Branża dojrzewa i się coraz bardziej kształtuje.

Ja od siebie dodam tylko, że warto zwrócić uwagę na kapitał zakładowy Spółki Arka – to nie jest drobna, jednoosobowa firemka. Nie zgadzasz się z tym – napisz na jaką kwotę została dokapitalizowana twoja firma…?

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

12 Comments

  1. Arku gratulacje. Wreszcie stało się 🙂
    To będzie jedna z najlepszych drukarek na rynku i nie tylko polskim 🙂

    1. Fajnie że jest nasza kolejna rodzima produkcja ale z tym „najlepszym” to bym tak nie przesadzał. Najlepsza, ale w czym? Na tle dziesiątek europejskich konstrukcji wygląda przyzwoicie. Brak info o CE, o spełnionych normach bezpieczeństwa itp.
      Niestety aby być konkurencyjnym w dniu dzisiejszym trzeba dostosować maszyny do obowiązujących norm, bo inaczej to będzie kolejna amatorska konstrukcja opisowo sprawiająca wrażenie profesjonalnej … a prawda będzie taka, że od profesjonalnej będzie ją dzielił krok milowy.

      1. Jeden z prototypów w styczniu idzie do laboratorium. Wypuścimy drukarkę na rynek dopiero po potwierdzeniu, że spełniani odpowiednie normy. To w sumie ostatnia rzecz która nas wstrzymuje, bo konstrukcja jest już skończona.

        1. To jak się ma data sprzedaży 21.12 i „drukarka od ręki” skoro dopiero w styczniu będzie badana i jeszcze nie wiadomo kiedy badania się zakończą?

          1. 21.12 to data rozpoczęcia sprzedaży Sunbeama 2.0. Hbot ma być dostępny w pierwszym kwartale 2014. Tak jak jest napisane na poszczególnych banerach.

            „Drukarka od ręki” ma się do tego, że będziemy sprzedawać jedynie drukarki które już fizycznie mamy wyprodukowane. Chociaż faktycznie aktualnie może to być mylące.
            A kiedy badania się zakończą już mniej więcej wiadomo, bo jesteśmy już po wstępnych rozmowach i mamy przygotowaną niezbędna dokumentacje.

          2. Ok, to mi wyjaśniłeś, bo info na stronie jest bardzo mylące. Dzięki
            3mam zatem kciuki za badania drukarki, bo wiem, że to mordęga – sam przez to przechodzę !!

      2. CE, to nie jest największy problem, więcej zabawy .. ekh ekh kosztów to FCC i IC. Ale myślę, że nie będzie większych problemów. Ja tam trzymam kciuki za ten hardware.

    2. Dziękuje 🙂 Robimy wszystko co możemy aby Twoje słowa były prawdą 🙂

  2. Duże pole robocze, super wydruki, podoba mi się. 🙂

    Pozostaje pytanie o cenę bo ona będzie tu elementem kluczowym.

  3. Jako konkurencja mogę powiedzieć tylko gratuluję. Widziałem ten sam Gcode z Ramps i z Sunbeam 2.0 tydzień temu. I mogę powiedzieć WOW. Arek zajefajna robota sam też przekonałem się że kolejne iteracje i opóźnienia z wprowadzaniem na rynek to najlepsze rozwiązanie. Jeśli wyścig to tylko jakościowy.

  4. Napisałem, że jedna z najlepszych nie bez Kozery.
    Widzieliśmy nie raz wydruki z habota Arka i są bardzo dobre.
    Nie wierzę aby kolejna konstrukcja była gorsza – może być jedynie lepsza.
    Bądźmy obiektywni. Pomiary i wszystkie pieczątki będą. Nie róbmy z CE takiej nauki tajemnej…

  5. Mniam – very najs @wulfnor:disqus 🙂 Gratulacje!

Comments are closed.

You may also like