LightForce Orthodontics, firma z Cambridge w stanie Massachusetts opracowała pierwszy na świecie konfigurowalny system zamków do aparatów ortodontycznych, drukowanych w 3D. W rundzie B finansowania, prowadzonej przez Tyche Partners, przy udziale Matrix Partners i AM Ventures, zebrała 14 milionów dolarów na ten cel. Fundusze pozwolą na dalszy rozwój nowych rozwiązań w ortodoncji, z zastosowaniem technologii addytywnych oraz dostosowanie zaplecza technicznego do rosnącego popytu na nowe technologie dentystyczne. 

Firma LightForce jest pionierem technologii addytywnych w produkcji aparatów ortodontycznych, dostosowanych do anatomii pacjenta. Dzięki nowym, konfigurowalnym zamkom ortodontycznym, liczba spotkań i czas kontaktu między ortodontą a pacjentem znacznie się zmniejsza. Nowa technologia nie wymaga dużej ilości spotkań z pacjentem w celu dostosowywania położenia zamków aparatu. Wszystkie prace prowadzone są automatycznie, za pośrednictwem programu komputerowego. Jest to szczególnie ważne w czasach pandemii, gdzie zminimalizowanie osobistych wizyt dentystycznych ma kluczowe znaczenie w zmniejszeniu ekspansji wirusa. 

Dzięki nowemu rozwiązaniu LightForce, aparaty ortodontyczne mogą zostać szybko dostosowane do szczęk i zębów pacjentów. Proces projektowania rozpoczyna się od skanowania jamy ustnej i zębów. Następnie, skan jest wysyłany do zespołu techników LightForce, który określa optymalne położenie zamków ortodontycznych, dostosowanych do potrzeb pacjenta. Model jest wysyłany bezpośrednio do gabinetu ortodontycznego, gdzie może zostać założony na zęby. Zamki LightForce są drukowane w 3D z materiału ceramicznego, który jest prawie identyczny z tworzywem używanym w zamkach formowanych wtryskowo.

LightForce oferuje wiele niestandardowych rozwiązań ortodontycznych, w tym wyżej wspomniane zamki  Cloud Brackets, oraz aparaty ortodontyczne drukowane 3D wykonane z ceramicznego tlenku glinu. Dodatkowo, w ofercie firmy znajdziemy niestandardowe tace ortodontyczne LightTray, drukowane z autorskiego materiału oraz TurboTrays, która zapobiegają uszkodzeniom zębów. Wszystkie produkty są kompatybilne z autorskim oprogramowaniem LightPlan, zapewniającym lekarzom kontrolę nad każdym etapem leczenia. 

Platforma LightForce umożliwia dostosowanie i skalowanie projektów, oraz niemal natychmiastową korektę modeli. Dodatkowo, umożliwia wgląd w dane pacjenta od momentu skanowania jamy ustnej, po opracowanie specjalnie dostosowanego planu leczenia. Innowacyjna technologia oferuje w pełni personalizowane aparaty ortodontyczne, które mają zapewnić większy komfort noszenia urządzenia i leczenia każdego pacjenta. 

Źródło: 3dprintingmedia.network

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like