MAN Truck & Bus – jeden z największych na świecie producentów ciężarówek, autobusów i innych pojazdów transportowych, wykorzystuje technologię druku 3D do produkcji części zamiennych na żądanie, lokalnie i bez konieczności ich fizycznego magazynowania. Koncern nawiązał w tym obszarze współpracę z niemiecką platformą produkcyjną Replique. Rozpoczynając od produkcji kolektorów z brązu do zasilania wodą chłodzącą silnika okrętowego, MAN zamierza w przyszłości podjąć dalsze projekty mające na celu redukcję kosztów i dalszą optymalizację produkcji.

W przypadku maszyn o specjalnej konstrukcji, zapewnienie dostaw części zamiennych często stanowi spore wyzwanie. Małe ilości, nieprzewidywalne zużycie i czasami długie terminy dostaw zazwyczaj wymagają magazynowania krytycznych komponentów, aby uniknąć kosztownych przestojów sprzętu lub maszyn. Niedawno MAN stanął przed wyzwaniem w postaci pilnego zakupu 10 kolektorów z brązu do zasilania wodą chłodzącą silnika okrętowego, których nie było już w magazynie.

Forma odlewnicza dla tego krytycznego komponentu była niedostępna. Konwencjonalne metody zamówień obejmujące tworzenie modeli, odlewanie i obróbkę mechaniczną byłyby zarówno czasochłonne i kosztowne. Ostatecznie MAN rozpoczął poszukiwania alternatywnego rozwiązania, aby sprostać krótkoterminowemu zapotrzebowaniu, które spełniałoby również wysokie wymagania techniczne dotyczące tego poddawanego dużym obciążeniom elementu.

Współpraca z Replique umożliwiła firmie odtworzenie 10 kolektorów w oryginalnej jakości przy użyciu technologii wytwarzania przyrostowego – wystarczył model 3D i rysunek produkcyjny. We współpracy ze swoimi partnerami materialnymi Replique wybrała materiał (m4p™ Brz10), który był technicznie równoważny materiałowi oryginalnemu. Produkcja odbywała się metodą selektywnego topienia laserowego (SLM) za pośrednictwem lokalnej usługi drukowania 3D oferowanej przez sieć Replique składającą się z ponad 85 partnerów na całym świecie.

Od pierwszego zapytania MAN do dostarczenia gotowych do montażu części minęło zaledwie około 7 tygodni. Próby rozciągania przeprowadzone w Centralnym Dziale Technologii Materiałów firmy MAN wykazały, że wybrany materiał faktycznie wykazywał lepsze właściwości techniczne niż oryginał. Zastosowanie tych części w praktyce również przebiegło pomyślnie, co skłoniło firmę MAN do złożenia dodatkowego zamówienia na 10 sztuk.

Ponieważ odpowiedni komponent został już zakwalifikowany do druku 3D i tworzony jest odpowiedni plik do druku oraz dostępny w wersji cyfrowej, zawierający informacje o zastosowanym materiale i technologii, kolektory można w każdej chwili ponownie zamówić w stałej jakości. MAN nie ponosi żadnych kosztów stałych za formy i modele ani kosztów magazynowania, co skutkuje atrakcyjnymi kosztami całkowitymi na jednostkę w przypadku małych ilości.

Źródło: materiały prasowe Replique

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D