Nie słabnąca pandemia COVID-19, lock-down gospodarczy, którego efektem jest gigantyczny wzrost bezrobocia oraz rozlewająca się na cały kraj fala protestów i gwałtownie narastającej przemocy – jeżeli jest dziś jakaś rzecz, która jest gorsza niż bycie obywatelem USA, to jest nim bycie mieszkańcem Minneapolis – miasta w którym zamordowano George’a Floyda. 12 kilometrów dalej na południe znajduje się Eden Prairie – kiedyś “najlepsze miejsce do życia” wg ankiety przeprowadzonej przez magazyn Money, dziś jedno z wielu ognisk chaosu targającego Ameryką. Jest to też siedziba Stratasysa – jednej z największych firm w światowej branży druku 3D. I chociaż ta wiadomość nie ma bezpośredniego związku z zamieszkami, to niestety idealnie wpisuje się w tragiczny obraz sytuacji – Stratasys ogłosił dziś, że zwalnia 10% pracowników…

Ostatnimi czasy Stratasys przeplata dobre wiadomości niedobrymi… Z jednej strony firma prezentuje fantastyczne nowości produktowe lub informuje o imponujących transakcjach, z drugiej kwartał za kwartałem notuje straty w przychodach. W oficjalnym komunikacie firmy możemy przeczytać, że zwolnienie mają na celu zmniejszenie kosztów operacyjnych w ramach programu wyrównania kosztów i wzroście zysku. Stratasys spodziewa się, że zdecydowana większość redukcji nastąpi w drugim kwartale bieżącego roku, a jej zakończenie nastąpi w trzecim kwartale.

Do zwolnień następuje w czasie, gdy USA zmaga się z 20-procentową stopą bezrobocia, co jest jednym ze źródeł rozprzestrzeniającej się po kraju przemocy. Równocześnie biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą w Ameryce Północnej i na świecie, nie będzie zaskoczeniem, jeśli wkrótce okaże się, że inne firmy z branży druku 3D podejmą podobne decyzje w najbliższej przyszłości.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. Napędzane paniki takim artykułem. Zanim cokolwiek napiszecie sprawdźcie kto jest inicjatorem zamieszek i z jakiego powodu podpalaja radiowozy. Kto zajmuje się napadaniem na sklepy w tych rejonach i kto ich poklepuje po plecach. Panie Prezesie, Nie można tak.

    1. Dobrze. Będę teraz pamiętać…

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News