Bosch to kolejny duży gracz, który stopniowo wkracza na rynek technologii przyrostowych. Zawarta kilka miesięcy temu współpraca z holenderskim producentem drukarek 3D Ultimaker na dostarczenie urządzeń Ultimaker 3 Extended do kilku wybranych zakładów produkcyjnych i jego filii na świecie była mocnym akcentem, który zaznaczył miejsce Bosch na mapie świata technologii druku 3D.

Nie jest to jednak jedyna kooperacja, jaką udało się zawrzeć firmie z producentem drukarek 3D – kilka dni temu ogłoszono partnerstwo pomiędzy Bosch Rexroth (spółka-córka koncernu Robert Bosch GmbH) a BigRep. Jego celem jest rozwijanie projektu związanego z tworzeniem inteligentnych fabryk (ang. smart factories), wyposażonych w  zaawansowane urządzenia od BigRep.

Maszyny te działając w technologii druku przestrzennego, wzbogacane są o systemy sterowania znane z obrabiarek CNC – technologie mają być komplementarnymi metodami wytwórczymi, pozwalającymi na osiągnięcie optymalnej jakości wytwarzania detali.

Zadaniem powierzonym specjalistom z BigRep jest opracowanie wielofunkcyjnego urządzenia która będą spełni stawiane wymogi a jednocześnie będzie traktowane jak pełnoprawna część parku maszynowego fabryk. W założeniu, celem współpracy ma być stworzenie maszyn hybrydowych, wpisujących się w filozofię IoT i Przemysłu 4.0 (kontrolowanie urządzeń przez inne maszyny, bez konieczności udziału operatora).

Źródło: 3dprintingindustry.com, 3ders.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like