Ultimaker – jeden z największych producentów drukarek 3D na świecie, ogłosił dziś podpisanie prestiżowego kontraktu z Robert Bosch GmbH, czołowym dostawca urządzeń elektronicznych. Ultimaker dostarczy Boschowi drukarki 3D Ultimaker 3 Extended do kilku wybranych zakładów produkcyjnych i jego filii na świecie, a docelowo lokalni dystrybutorzy urządzeń Ultimakera otrzymają w strukturach koncernu status preferowanego dostawcy.

W pierwszej kolejności Ultimakery 3 Extended trafią do Niemiec, Węgier, Chin, Indii, Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Ich przeznaczeniem ma być drukowanie prototypów, narzędzi oraz wszelkich innych rozwiązań, które będą w stanie podnieść innowacyjność produktów, a zarazem obniżyć ich koszty produkcji. Bosch zdecydował się na wybór tych urządzeń po przeprowadzeniu wnikliwego procesu oceny jakości urządzeń oraz ich możliwości produkcyjnych. Istotna była również kwestia zapewnienia odpowiedniej usługi serwisowej i czasu reakcji na ewentualne problemy z urządzeniami.

W 2014 roku Bosch utworzył Centrum Kompetencyjne w obszarze technologii przyrostowych, w którym korzysta z rozwiązań kilku dostawców. Wśród urządzeń klasy przemysłowej Centrum korzysta m.in. z drukarek 3D Stratasysa i EOS’a, a wśród urządzeń klasy desktopowej m.in. z Ultimakera, Zortraxa i Dremela. Teraz koncern stara się ujednolicić urządzenia z jakich będzie korzystać, lecz równocześnie pozostawia otwarte drzwi przed pozostałymi producentami drukarek 3D. Dlatego w kontekście Ultimakera jest mowa tylko o „preferowanych dostawcach”. Również liczby dostarczonych w najbliższym czasie urządzeń będą oscylować raczej w okolicach liczb dwucyfrowych, niż trzy- lub czterocyfrowych.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to spory sukces holenderskiej firmy i umocnienie jej silnej pozycji rynkowej. Ponadto obserwując od pewnego czasu jej działania i politykę handlową, możemy spodziewać się kolejnych informacji tego typu w przyszłości, związanych z innymi dużymi koncernami pokroju Boscha.

Źródło: www.ultimaker.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like