CABIOMEDE to firma wywodząca się z Kieleckiego Parku Technologicznego, zajmująca się świadczeniem usług R&D i druku przestrzennego dla firm w formule ”on demand”. Teraz rozszerza ofertę o nowe, innowacyjne rozwiązanie – specjaliści z wykorzystaniem techniki druku 3D rozpoczynają tworzenie ultralekkich, dopasowanych do indywidualnych potrzeb wózków inwalidzkich dla zwierząt.

Wydarzeniem, które przyczyniło się do poszerzenia oferty o nowe rozwiązanie, był projekt realizowany przez specjalistów CABIOMEDE – obejmował on stworzenia wózka inwalidzkiego dla niewielkiego psa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Pozwoliło to na opracowanie pierwszej wersji urządzenia. 

Dzięki dalszej współpracy z weterynarzami i kolejnymi pacjentami, udało się określić ostateczny kształt i sposób działania wózka. Obecnie produkt jest testowany przez czworonożnych pacjentów, a wszelkie uwagi właścicieli pupili wynikające z użytkowania są wykorzystywane do dalszego rozwoju i ulepszania produktu.

Model wózka inwalidzkiego, przygotowanego dla pinczera miniaturowego z niepełnosprawnością tylnych łap

Rozwiązania dostępne obecnie na rynku są głównie ograniczone przez szereg rozmiarowy – narzucone rozmiary nie zawsze zapewniają wygodę i dopasowanie do potrzeb zwierzaka. Klasyczne wózki wykonywane na miarę są rozwiązaniami ciężkimi i bardzo trudnymi w regulacji przez opiekuna zwierzęcia. Specjalistom z CABIOMEDE udało się dostrzec te problemy i rozwiązać je w swoim projekcie.

Wózki tworzone według projektu CABIOMEDE są ultralekkie, ich waga sięga 600 g. Wyeliminowane zostały również wady powszechnie dostępnych rozwiązań – zastąpiono je szeregiem dodatkowych funkcjonalności. 

Jak tłumaczą specjaliści, maksymalizacja komfortu użytkowania wózka była możliwa dzięki wykorzystaniu nowych technologii i rozwiązań na co dzień stosowanych w firmie CABIOMEDE. Wózek zbudowany został z użyciem komponentów drukowanych w 3D, kompozytów włókien węglowych, a także certyfikowanych materiałów ortopedycznych. Dzięki temu uzyskany produkt jest lekki, wytrzymały i przyjazny dla użytkownika, jego pełna regulacja jest prosta i intuicyjna. Wózek można dopasować do zwierzaka kręcąc zaledwie kilkoma śrubkami.

Niedawno firma poszerzyła swoją ofertę o metody rapid prototyping – druk 3D. Pozwoliło to na dostarczanie prototypów wyrobów klientom CABIOMEDE.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie internetowej firmy.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D