Historia sukcesu węgierskiego CraftUnique jest w wielu miejscach zbliżona do historii Zortraxa. Co prawda Węgrzy nie podpisali z żadną korporacją wielkiego kontraktu na dostawę kilku tysięcy drukarek 3D, który później okazał się być tylko porozumieniem, jednakże praktycznie cała reszta wyglądała bardzo podobnie… Zwycięska kampania na portalu crowdfundingowym w 2014 r., tytuł najlepszej budżetowej drukarki 3D 2015 i 2016 roku od 3DHubs, skuteczna budowa szerokiego kanału dystrybucji w Europie i na świecie, a w tle CraftBot – naprawdę świetna drukarka 3D, oparta o autorskie oprogramowanie.

Cechami charakterystycznymi CraftBota są zgrabna, kompaktowa obudowa, 32-bitowa elektronika sterująca wyposażona w dotykowy ekran LCD oraz możliwość drukowania 3D praktycznie z każdego filamentu dostępnego na rynku. To wszystko w niezwykle atrakcyjnej cenie, na poziomie ok. 5000 PLN (+/- 500 PLN). Gdy w styczniu tego roku mieliśmy okazję testować przez kilka dni drugą odsłonę tego urządzenia w postaci CraftBota 2, byliśmy zdumieni faktem, że tak solidne i przyjazne w obsłudze urządzenie można oferować za tak relatywnie niewielkie pieniądze. W tym roku CraftUnique wprowadził ulepszoną wersję „dwójki„, która lada moment trafi do sprzedaży w Polsce, a teraz prezentuje zupełnie nową odsłonę urządzenia w postaci CraftBota XL.

Nowa drukarka 3D posiada naprawdę duży obszar roboczy na poziomie 30 x 20 x 44 cm. Ma system wymiennych głowic drukujących, umożliwiając stosowanie czterech średnic: 0.25 mm, 0.4 mm, 0.6 mm i 0.8 mm. Według zapewnień producenta, w zależności od zamontowanej głowicy możemy uzyskać albo wysoką dokładność wydruków (z warstwą na poziomie 0,05 mm), lub wysoką szybkość drukowania (do 200 mm / sek.). Posiada także WiFi umożliwiając komunikację mobilną z urządzeniem, z poziomu dedykowanej aplikacji.

craftbot-xl-2

Jednakże najważniejsza w tym wszystkim jest cena… CraftBot XL kosztuje 1763.79 Euro netto, czyli niespełna 10 tysięcy PLN brutto. To doskonała cena, biorąc pod uwagę tak duży obszar roboczy oraz możliwość druku 3D z każdego filamentu dostępnego na rynku.

craftbot-xl-zestaw-glowic-2

Źródło: www.craftunique.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like