Branża automotive czerpie z technologii druku 3D pełnymi garściami. Wykorzystuje ją do prototypowania części praktycznie każdego rodzaju – od układów jezdnych, poprzez elementy silników a na elementach wykończeniowych kończąc. Stratasys, jeden z liderów w branży profesjonalnych drukarek 3D opublikował niedawno materiał video pokazujący pracę swoich maszyn – i to nie byle gdzie, bo w fabryce jednej z najbardziej ekskluzywnych marek samochodowych na świecie – Bentleyu.

Bentley od 90 lat stanowi najwyższą półkę elegancji jeśli chodzi o limuzyny i samochody osobowe w ogóle. Jest synonimem absolutnego luksusu i elegancji. Jednakże mmo posiadania dość konserwatywnego stylu i arystokratycznej wręcz estetyki, jest bardzo nowoczesną marką, wykorzystującą wszelkie najświeższe rozwiązania technologiczne. Nie inaczej jest w przypadku druku 3D.

Bentley korzysta z dwóch maszyn Stratasysa: Objet30 Pro desktop i multi materiałową Objet500 Connex. Są one wykorzystywane do wykonywania prototypów części, które są potem kierowane bezpośrednio do produkcji. Dzięki temu inżynierowie i projektanci Bentleya mogą od razu przetestować i zwymiarować projektowane komponenty do auta. Dla przykładu Objet500 Connex może drukować wiele różnych rodzajów materiałów podczas jednego procesu druku – np. sztywny i gumopodobny materiał równocześnie w postaci felgi i opony. Drukarki 3D wykorzystywane są również do tworzenia prototypów opon, reflektorów, lusterek bocznych czy ekskluzywnych elementów wykończenia, jak kryształowe karafki w części dla pasażerów.

Dzięki wykorzystaniu materiału gumopodobnego, inżynierowie Bentleya testują szereg rozwiązań wykorzystywanych przy produkcji gumowych komponentów wykorzystywanych w budowie auta. Sprawdzają poziom twardości, rozciągliwości, elastyczności oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Źródło: www.blog.stratasys.com 

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D