Przemysłowe urządzenia przestrzenne, wytwarzające detale z światłoutwardzalnej żywicy, są optymalnym rozwiązaniem w dziedzinach gdzie priorytetem jest precyzja i wysoka jakość wykonania detali.  Profesjonalne drukarki 3D o niewielkim obszarze roboczym są coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia pracowni stomatologicznych czy warsztatów jubilerskich.

DWS Systems, producent urządzeń pracujących w technologii SLA oferuje zarówno rozwiązania dla branż specjalistycznych jak i urządzenia do wykonywania standardowych prototypów i elementów na rynek przemysłowy. Od niedawna firma może poszczycić się również możliwością wytwarzania form odlewniczych przy użyciu systemu produkcyjnego DIGITALWAX 029X z serii X, opracowanego dla zapewniania wydajniejszego cyklu produkcji, gwarantując tym samym najwyższą jakość wykonania. Formy otrzymane z urządzenia DWS System zostały wyprodukowane z odwzorowaniem najmniejszych szczegółów i z powodzeniem wykorzystane w produkcji niskoseryjnej.

Podczas wykonywania modeli wykorzystano specjalistyczną żywicę dedykowaną przemysłowi odlewniczemu – DM220. Materiał na bazie żywicy fotopolimerowej charakteryzuje się wysoką zawartością nanostuktur ceramicznych, które implikują wysoką odporność na wysokie temperatury. Połączenie właściwości wytrzymałościowych z wysoką rozdzielczością druku przestrzennego tworzywa pozwala na zastąpienie klasycznych form wtryskowych podczas wytwarzania serii o niewielkiej ilości detali.

Następnie przygotowane formy musiały zostać poddane cyklowi restrykcyjnych prób i testów –  inżynierowie przeprowadzili je z wykorzystaniem tworzywa IM010. Badanie obejmowało 200 wtrysków w 20 sekundowych cyklach przy ciśnieniu 40 ton, a wtłaczany materiał (polipropylen) został rozgrzany do temperatury 180 stopni Celsjusza.

W najbliższej przyszłości planowane jest rozszerzenie produkcji metodą wtrysku o nowe tworzywa i bardziej skomplikowane kształty form przy zmiennych parametrach cykli wtrysków. Dzięki zastosowaniu fotoutwardzalnych żywic od DWS System, tworzonych z myślą o branży odlewniczej, producenci będą mogli dostosowywać cykl produkcji do potrzeb klientów. Wykorzystanie drukowanych przestrzennie form daje możliwość wykonywanie niewielkich serii odlewów. W przypadku klasycznych metod, proces przygotowywania aluminiowych form odlewniczych wymaga nakładów czasu i pieniędzy – co za tym idzie, produkcja niskoseryjna staje się zupełnie nieopłacalna.

Dla branży zajmującej się produkcją form wtryskowych wdrożenie technologii od DWS System łączy się z obniżeniem kosztów produkcji, dając tym samym możliwość indywidualizacji procesów produkcyjnych zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży przyrostowej firma doskonale rozumie potrzeby swoich klientów i stara się odpowiadać na nie oferując wachlarz różnorodnych drukarek 3D – obecnie w jej assortmencie  dostępne jest 15 modeli drukarek przemysłowych oraz drukarka prosumencka XFAB.

Polskimi dystrybutorami urządzeń DWS jest obecnie MTT Polska  oraz Hexagon Group. Ze specjalistami firmy MTT Polska będzie można się spotkać 20 września na targach IT Future Expo na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (stoisko numer 142). Wszyscy, którzy wybierają się na tegoroczne targi formnext (14-17.11) będą mieli okazję odwiedzić również stoisko firmy DWS Systems.

Źródło: Materiały prasowe

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

1 Comment

  1. MTT Polska będzie również obecne na targach CeDe w Poznaniu, w dniach 14-17.09. Będzie można nas znaleźć na stanowisku naszego partnera – firmy Biomedix, dystrybutora tomografów Acteon.

Comments are closed.

You may also like