Blisko rok temu FELIXprinters, czyli holenderski producent desktopowych drukarek 3D zapowiadał premierę autorskiej biodrukarki 3D. W ramach podjętego przedsięwzięcia producent nawiązał współpracę z kilkoma ośrodkami naukowo-badawczymi, aby opracować urządzenie spełniające wymagania środowisk naukowych . Teraz FELIXprinters zaprezentował efekty zrealizowanego przedsięwzięcia w postaci gotowego, dostępnego komercyjnie urządzenia.

Urządzenie po raz pierwszy zaprezentowano na zeszłorocznych targach Formnext. Producenci zapewniają, że są w już w trakcie realizacji pierwszych zamówień złożonych w ramach przedsprzedaży.

Holenderski producent posiada w swojej ofercie produktowej drukarki 3D, wytwarzające z materiałów termoplastycznych – Pro 3, Pro L i Pro XL. FELIX BIOprinter stanowi uzupełnienie oferty urządzeń i dedykowane jest przede wszystkim do zastosowań w branży medycznej i projektów o charakterze badawczo-rozwojowym.

W urządzeniu zaimplementowany został szereg rozwiązań, takich jak:

  • System dwóch głowic drukujących 3D z materiałów płynnych i półpłynnych. Modułowe głowice pozwalają na szybką wymianę Dają możliwość jednoczesnego wytwarzania z różnych materiałów, pozwalając na produkcję skomplikowanych struktur biologicznych ,
  • Dostosowanie do standardowego sprzętu laboratoryjnego (strzykawek, szalek Petriego czy płytek agarowych),
  • Możliwość sterylizacji głowic drukujących 3D,
  • Chłodzenie głowic drukujących 3D,
  • Podgrzewana/ chłodzona platforma robocza,
  • Automatyczna kalibracja stołu roboczego oraz intuicyjne pozycjonowanie strzykawki wytłaczającej materiał. Producent zapewnia, że zastosowany system pomiarowy daje gwarancję wysokiej jakości druku już od pierwszej warstwy,
  • System automatycznej ekstruzji, który pozwala na większą kontrolę nad procesem wytłaczania,
  • Możliwość biodruku 3D z minimalną rozdzielczością 50 mikronów, przy zalecanej prędkości 20 mm / s.

Wilgo Feliksdal, współzałożyciel FELIXprinters, podkreśla, że ich autorska biodrukarka 3D jest efektem współpracy inżynierów oraz interdyscyplinarnego zespołu, w skład którego wchodzą m.in. eksperci z dziedziny biofarbykacji z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU). Za sprawą przystępnej ceny swojego produktu producenci chcą zwiększyć dostępność tego typu urządzeń oraz rozszerzyć świadomość na temat możliwości metody biodruku 3D.

Wśród zastosowań swojego systemu do biodruku 3D producent wymienia m.in. możliwość tworzenia przestrzennego skaffoldów czy testowania nowych substancji na potrzeby eksperymentalnych metod leczenia. Urządzenie jest kompatybilne z materiałami o szerokim zakresie gęstości i lepkości, przez co stanowi uniwersalne narzędzie do prac badawczo-rozwojowych w różnorodnych obszarach.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like