Flashforge to jeden z najpopularniejszych, chińskich producentów niskobudżetowych drukarek 3D. Miniony rok był dla niego jednym z najbardziej pracowitych – jego oferta wzbogaciła się w kilka nowych urządzeń. Najbardziej przełomowym z nich był z pewnością Hunter, czyli pierwsza (w ofercie firmy) fotopolimerowa drukarka 3D, pracująca w technologii DLP. Bieżący rok również zapowiada się ciekawie – Flashforge zamierza wprowadzić na rynek aż pięć nowych urządzeń.

Wszystkie nowe drukarki 3D zaprezentowane zostały na odbywających się w zeszłym miesiącu targach elektroniki użytkowej CES 2018. Jednoczesne wprowadzenie do oferty aż tylu nowych urządzeń powoduje zwiększenie jej aż do jedenastu, przeznaczonych do różnych zastosowań maszyn.

Cztery z zaprezentowanych drukarek 3D, pracują w oparciu o technologię FDM – są to Guider IIS, Inventor IIS, Adventure3, Creator 3. Piąte urządzenie to druga w ofercie Flashforge drukarka fotopolimerowa, której zasada działania opiera się na popularnym ostatnio rozwiązaniu wykorzystującym ekranu LCD jako źródła światła.

Creator 3

Creator 3 jest bezpośrednim następcą Creatora Pro. Wygląd drukarki nawiązuje do urządzeń MakerBot, jednak główną zmianą względem swojego poprzednika (i pierwowzoru) jest zastosowanie tak zwanego systemu IDEX. Rozwiązanie to znane jest przede wszystkim z drukarek 3D od hiszpańskiej BCN3D i polega na zastosowaniu dwóch, poruszających się niezależnie od siebie ekstruderów.

Kolejną nowością jest podgrzewana, zdejmowana platforma robocza, która upraszcza proces usuwania z niej wykonanych wydruków 3D. Creator 3 kompatybilny jest między innymi z filamentami ABS, PLA, Nylon, PVA, Flex, TPU, TPE, HIPS.

Adventurer3

Adventurer3 ukierunkowana jest przede wszystkim na sektor edukacyjny. Świadczy o tym chociażby łatwa obsługa, zamykana komora, zabezpieczona za pomocą blokowanych drzwiczek, wyjmowana platforma robocza oraz system wykrywania braku filamentu. Drukarka 3D pozwala poza tym na wydruki plików umieszczonych w chmurze. Jej obszar roboczy to 150 x 150 x 150 mm.

Inventor IIS i Guider IIS

Inventor II i Guider II doczekały się swoich nowych wersji o oznaczeniu „S”. Z zewnątrz drukarki 3D nie różnią się niczym od swoich poprzedników, kilka zmian znajdziemy jednak w ich wnętrzu. Przede wszystkim jest to cichsza praca, system wykrywania końca filamentu, drzwiczki bezpieczeństwa oraz zainstalowane kamery do monitorowania pracy urządzeń.

Explorer Max

Explorer Max to pierwsza, bazująca na ekranie LCD, drukarka fotopolimerowa od Flashforge. Wynoszący 192 x 120 x 200 mm obszar roboczy, jest znacznie większy niż we wcześniejszym (opartym na technologii DLP) modelu Hunter, jednak rozmiar zewnętrzny urządzenia pozostaje niezmieniony. Nie znamy niestety jeszcze żadnych danych na temat rozdzielczości XY, ale producent utrzymuje, że drukarka 3D będzie idealna do zastosowań jubilerskich oraz stomatologicznych.

Ceny urządzeń nie zostały jeszcze ujawnione, ale już niebawem powinniśmy poznać nieco więcej szczegółów.

Źródło: all3dp.comflashforge.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like