Według założeń innowacyjnej koncepcji inteligentnych fabryk (czyli Przemysłu 4.0.) urządzenia przyszłości powinny być zdolne  nie tylko do ciągłej produkcji (obejmującej także czynności post-processing’u), ale również nadzorowania się wzajemnie, redukując tym samym udział operatora w procesie wytwórczym. SLM Solutions jako jeden z czołowych producentów profesjonalnych urządzeń addytywnych stara się odpowiadać na potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych, tworząc coraz to bardziej zautomatyzowane systemy produkcyjne.

Podczas tegorocznych targów formnext we Frankfurcie (14-17.11.17) został zaprezentowany system SLM 800, stanowiący kolejny krok w procesie wdrażania produkcji addytywnej z proszków metalicznych jako pełnoprawnej technologii wytwarzania detali. Kolejna przemysłowa maszyna produkcyjna jest kontynuacją długoterminowej strategii SLM Solution, której celem jest dążenie do silnej pozycji lidera branży profesjonalnych rozwiązań addytywnych, cieszącym się uznaniem swoich klientów.

Uwe Bögershausen, dyrektor generalny SLM Solution tłumaczy, że firma stara się budować silną pozycję na rynku addytywnym poprzez dostosowanie oferty urządzeń do panujące trendu automatyzacji produkcji. Najnowsze urządzenia przyrostowe ma wyróżniać możliwość integracji z istniejącymi już procesami produkcyjnymi, co w perspektywie kilku najbliższych lat doprowadzi do opracowania kompleksowego systemu wpisującego się w Przemysł 4.0.

Zaprezentowane nowe urządzenie SLM 800, umożliwiające intuicyjną integrację z zautomatyzowanymi procesami wytwarzania, postprocessing’u a także wczesnego rozgrzewania czy automatycznego załadunku komory materiałem – wszystko przy spełnieniu postawionych przed nim wymagań produkcyjnych.

Urządzenie o wymiarach komory roboczej 500 x 280 x 850mm zostało wzbogacone m.in. o innowacyjną technologię stałego filtrowania materiału, przy jednoczesnym monitorowania mocy lasera (w przypadku SLM 800 możliwe jest zastosowanie nawet czterech laserów o mocy 700 W). Co więcej, producenci zdecydowali się także na ulepszenie oprogramowania umożliwiającego sterowanie maszyną a także unowocześniony sposób podawania proszku metalicznego wykorzystujący zjawisko podciśnienia.

Jednym z potencjalnych odbiorców rozwiązań produkcyjnych od SLM Solution jest branża medyczna

Dodatkowo, odwiedzający stoisko SLM Solution mogli zobaczyć nową, zaktualizowaną wersję flagowej maszyny SLM 280, której konstrukcja została zoptymalizowana tak, aby spełniać oczekiwania klientów. Jeśli chodzi o rozwiązania programistyczne, formnext stał się okazją do premierowego pokazu oprogramowania Additive Designer, łączącego w sobie niezbędne funkcje określające m.in. kształt detalu czy rodzaj obróbki końcowej.

Proszkowe technologie addytywne pozwalają na uzyskanie dokładności geometrii nieosiągalnej dla klasycznych metod produkcyjnych

Debiut nowego urządzenia okazała się niemałym sukcesem dla producentów – już w czasie targów udało się podpisać kontrakt o wartości 37 milionów euro, obejmujący sprzedaż 20 maszyn z premierowej serii SLM 800 i jedną maszynę SLM 280.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    5 Comments

    1. No tak… FDM to lipa.. ciekawy jestem jak wygląda to od środka. Trzeba będzie zerknąć w ich patenty =D Fajny artykuł Magda. Byłoby super jakbyś dała trochę więcej konkretów np. co to znaczy 'konstrukcja została zoptymalizowana tak, aby spełniać oczekiwania klientów’. Jako konstruktor i przedsiębiorca chciałbym np. wiedzieć, czego oczekują klienci przy tego typu projektach. Dziękuję za newsa! Pozdro ~Vinci

      1. Nie ma wielkiej polityki w SLMie. Recouter rozkłada warstwę proszku o granulacji ok. 40 mikrometrów i wysokości około 100 mikrometrów. Działo Iterbowego lasera emituje wiązkę, która jest kierowana przez kolimator w odpowiednie miejsca.
        Podpory są jeszcze bardziej upierdliwe niż w FDMie 🙂
        Generalnie fajna technika i najważniejsze jest to, że w Magicsie i tamtejszym module SLM Build Processor można zmieniać około 150 parametrów, tak więc zabawy jest bardzo dużo.
        To ostatnie stawia SLM Solutions wyżej od EOS-a i ichniejszego DMLSu, który ogranicza użytkownika chcącego mieć wpływ na parametry wytwarzania.

        1. słyszałem, że kilka doktoratów idzie na tym zrobić poprzez manipulowanie tymi różnymi parametrami i badaniem właściwości… widzę, że około 150 parametrów daje… łał mega dużo możliwości. Jeszcze nie miałem okazji się bawić taką drukarką, ale w ramach swoich badań mam mieć taką możliwość :D. pozdr. ~Vinci

          1. No kilka to mało powiedziane 🙂 Powiem tyle, że na drukarkach SLM Solutions można osiągać na prawdę niezłe wyniki. Jak opublikuję to co teraz robię to Ci podeślę:)

            1. ooo super, wielkie dzięki ziom 😀

    Comments are closed.

    You may also like