Francuski szpital Hôpital de la Conception, będący częścią systemu publicznego szpitala uniwersyteckiego w Marsylii (AP-HM), wykonał milowy krok w adaptacji technologii biodruku, w obszarze produkcji tkanek biologicznych do transplantacji u ludzi. Szpital zainstalował biodrukarkę Next-Generation Bioprinting (NGB) francuskiej firmy Poietis, która od 2014 r. rozwija autorską technologię biodruku laserowego 4D. Lekarze będą prowadzić prace w ramach badania klinicznego przeszczepianie biodrukowanej tkanki skóry przy użyciu komórek własnych pacjenta.

W przeciwieństwie do popularnych urządzeń tego typu, biodrukarka NGB jest oparta o ramię robotyczne. Konstrukcja i zastosowane funkcjonalności, są efektem współpracy pomiędzy Poietis a Laboratorium Kultury i Terapii Komórkowej (LCTC) szpitala AP-HM, która rozpoczęła się na początku 2020 roku. Według francuskiego producenta, obecne metody wytwarzania tkanek metodą biodruku nie są wystarczająco dobre, aby mogły zostać zaadaptowane w sektorze medycznym. Eksperci z AP-HM i Poietis uważają, że „procesy produkcyjne muszą być ustandaryzowane”, a zabiegi powinny być bardziej przystępne pod kątem cenowym.

Biodrukarka NGB posiada szereg unikalnych cech – począwszy od wspomnianego ramienia robotycznego, poprzez orientację laserową, a skończywszy na całkowicie aseptycznym środowisku pracy. Urządzenie jest również bardzo szybkie, pozwalają na biodruk 40 centymetrów kwadratowych substytutów skóry w ciągu zaledwie kilku godzin.

Szpital będzie biodrukował opatentowany przez Poietis model tkanki – Poieskin, składający się z przedziału skórnego składającego się z pierwotnych ludzkich fibroblastów osadzonych w macierzy kolagenowej i pokrytej warstwowym naskórkiem pochodzącym z pierwotnych ludzkich keratynocytów. Proces biodruku rozpoczyna się on od tworzenia skóry właściwej, następnie keratynocytów, proliferacji naskórka i stratyfikacji na granicy powietrze-ciecz.

Biodrukowana skóra ma być przeznaczona do transplantacji u pacjentów dotkniętych poparzeniami III i IV stopnia. Oczywiście na tą chwilę instalacja ma wciąż charakter eksperymentalny, jednakże lekarze i specjaliści z Poietis dążą do tego, aby móc w stanie wszczepiać ją pacjentom.

Źródło: www.3dprint.com
Zdjęcie przewodni: www.youtube.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like