W dobie zwiększającej się świadomości ekologicznej coraz większą uwagę zwraca się na ekologiczne metody pozyskiwania energii. W rzeczywistości, o ile odnawialne źródła energii wydają się najlepszą alternatywą dla paliw kopalnych, to pozyskiwanie z nich energii jest trudniejsze niż w przypadku standardowych metod. Nic więc dziwnego, że firmy szukają sposobów na podniesienie wydajności procesów - w przypadku turbin wiatrowych coraz częstszą praktyką jest stawianie konstrukcji w rejonach nadmorskich.

Morskie wiatry są silniejsze i bardziej przewidywalne, przez co można pozyskać większą ilość energii. Jednocześnie, inwestycja w morską turbinę wiatrową jest o wiele bardziej kosztowna. Jak się okazuje, ten problem może zostać rozwiązany przez wykorzystanie technologii druku 3D. Firma RCAM Technologies zawarła współpracę z RCAM Technologies - wspólnie będą pracować nad rozwojem drukowanych w 3D konstrukcji betonowych dla morskich turbin wiatrowych. Projekt jest wpierany przez amerykańskie National Renewable Energy Laboratory.

Jak mówi Kevin Price, CEO of Accucode, technologie druku 3D zmieniają diametralnie podejście do standardowych metod produkcji, dając możliwość szukania tańszych alternatyw. Połączenie wiedzy zaangażowanych firm i jednostek naukowych oraz technologii druku 3D ma pomóc w redukcji kosztów wykonywania konstrukcji mocujących turbiny wiatrowe nawet od połowę!

Korzenie ekonomicznej metody tworzenia elementów generatorów wiatrowych wywodzą się z współpracy RCAM z Uniwersytetu Kalifornii. Uzyskane wtedy finansowanie pozwoliło zbadać i określić możliwości druku 3D z betonu, co pozwoliło na opracowanie podstaw autorskiej metody wytwarzania przyrostowego.

To nie pierwszy pomysł wykorzystania druku 3D z betonu do produkcji elementów o nietypowej geometrii - również  US Marines wykorzystuje własne urządzenie do drukowania 3D struktur obronnych i inżynieryjnych z betonu, jak osłon okopów, baraków, czy elementów mostów.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D