Na terenie kampusu Karlsruher Institut für Technologie (KIT) rozpoczęto prace nad budową nowego inkubatora innowacji – ZEISS Innovation Hub @ KIT. Jak wskazuje nazwa głównym sponsorem centrum jest ZEISS, który planuje zainwestować w budowę 30 milionów euro. Nowa przestrzeń służyć ma młodym przedsiębiorstwom z branży technologicznej, głównie związanym z KIT.

Jedną z pierwszych i najważniejszą firmą, która przeniesie swoja siedzibę do ZEISS Innovation Hub @ KIT będzie Nanoscribe. Ten spin-off wywodzący się z Karlsruher Institut für Technologie jest liderem w obszarze druku 3D w skali mikro (nazwa firmy jest nieco na wyrost). Biura, laboratorium oraz hale produkcyjne i magazynowe Nanoscribe zajmą ponad 4 tys. metrów kwadratowych, czyli jedną trzecią powierzchni nowego centrum.

Niemiecka firma jest producentem Photonic Professional GT – systemu do mikrodruku 3D, którego działanie opiera się na stereolitografii dwufotonowej. Poza tym produkuje ona dedykowane emulsje światłoutwardzalne. O możliwościach sprzętu od Nanoscribe można przekonać się z artykułów opublikowanych na naszym portalu – wykorzystano go do wydrukowania mikrosilników wspierających mało ruchliwe plemniki, nanoklipsów wspierających regenerację nerwów oraz metamateriałów o ciekawych właściwościach mechanicznych.

Ostatni wymieniony projekt był efektem współpracy naukowców z KIT oraz Université de Bourgogne Franche-Comté. Badacze z Karlsruhe mogą pochwalić się bogatym portfolio osiągnięć z zakresu druku 3D w skali mikro. Jednym z ciekawszych był druk skomplikowanych fluorescencyjnych zabezpieczeń (do zabezpieczania produktów, opakowań czy dokumentów), zrealizowany razem z firmą ZEISS. Wykorzystanie do druku fluorescencyjnych i niefluorescencyjnych polimerów pozwoliło wytworzyć przestrzenne mikrowzory, które odczytać można tylko za pomocą mikroskopu konfokalnego.

Warto śledzić rozwój ZEISS Innovation Hub @ KIT. Połączenie kompetencji Nanoscribe, KIT i ZEISSa na pewno przysienie wiele interesujących odkryć i wynalazków oraz umożliwi powstanie nowych innowacyjnych firm. Otwarcie nowego centrum i przeprowadzka Nanoscribe nastąpić ma przed końcem 2019 roku.

źródła: www.zeiss.com, www.nanoscribe.de

Wojtek Lipiński
Chemik (organik) z zawodu i z zamiłowania, student Politechniki Łódzkiej. Entuzjasta klasycznej motoryzacji, nauki i techniki.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News