Dzień Kosmosu w National Air and Space Museum, program rozwoju edukacji na temat przestrzeni kosmicznej w szkołach oraz wysłanie na orbitę statku wydrukowanego w 3D ze stuosobową załogą na pokładzie brzmi imponująco! Ale czy realizacja projektu Enterprise In Space (EIS), bo o nim mowa, jest w ogóle możliwa? Wspierają go Ministerstwo Edukacji w USA oraz organizacje takie jak National Space Society (autor projektu) i Smithsonian Science Education Academies for Teachers i wszyscy zgodnie twierdzą, że to musi się udać. Początkowa faza projektu rozpoczyna się już za kilka tygodni.

Misja Enterprise In Space (EIS) ma zainteresować uczniów przestrzenią kosmiczną. W pierwszej fazie zostanie zaprojektowany i zbudowany statek kosmiczny NSS Enterprise. Następnie, jak zapewniają organizatorzy, zostanie on wysłany na orbitę, a wśród załogi znajdzie co najmniej 100 uczniów. Konstrukcja statku będzie zawierała elementy drukowane na drukarkach 3D. Akcja ma zmotywować młodzież do poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin m.in. z zakresu technologii, inżynierii, sztuki i matematyki.

Organizator nie zdradza zbyt wielu szczegółów projektu. Znany jest jednak jego ogólny zarys.

  1. Orbiter NSS Enterprise to hołd dla wszystkich poprzednich statków kosmicznych noszących nazwę Enterprise. Będzie on zatem połączeniem historii i tradycji z rozwojem orazstosowaniem i popularyzowaniem nowych technologii.
  2. W projekcie użyte zostaną nowe technologie takie jak:
    • 3druk 3D,
    • komunikacja laserowa,
    • materiały służące do ochrony termicznej.
  3. Enterprise In Space to projekt łączący w sobie wiedzę z zakresu: technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Ma być wspierany przez znane i poważane instytuty astronautyczne. Będą mogli zaangażować się w niego uczniowie z wszystkich państw. Informacje na jego temat będą opublikowane w aż 36 językach. Na pokładzie statku wyposażonego w kamery, narzędzia służące do komunikacji i przesyłania danych, znajdzie się załoga składająca się z ponad 100 uczniów.
  4. Po powrocie na Ziemię orbiter wyruszy w edukacyjną trasę po całym świecie.
  5. Po powrocie z trasy orbiter trafi do Smithsonian Museum.

Autorem projektu jest National Space Society – niezależna organizacja edukacyjna typu nonprofit, która skupia się wokół podróży kosmicznych. Stowarzyszenie publikuje popularny i wielokrotnie nagradzany magazyn Ad Astra.

Źródło: http://www.enterpriseinspace.org/

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News