Na Kickstarterze trwa właśnie kampania brytyjskiego startupu Lightning 3D, na której zbierane są środki na produkcję drukarki 3D Lightning. Jest to urządzenie działające w technologii DLP z innowacyjną metodą podwójnego naświetlania.

Lightning jest bardzo precyzyjnym i szybkim urządzeniem. W ciągu godziny jest w stanie zbudować 3,8 cm wysokości obiekt w rozdzielczości XY 62,5 mikronów. Poza tym wyróżnia się kompaktową budową, cichą pracą oraz niskim zużyciem energii. Obszar roboczy urządzenia wynosi 80 x 98 x 200 mm.

Technologia DLP polega na naświetlaniu żywicy fotoutwardzalnej przy pomocy świata emitowanego z projektora. Drukarka 3D Lightning posiada jednak coś co wyróżnia ją od podobnych, tego typu urządzeń. Jest nim funkcja podwójnej ekspozycji, która dzięki możliwości naświetlania każdej drukowanej warstwy z dwóch różnych pozycji, umożliwia dwukrotne zwiększenie obszaru roboczego, bez straty w rozdzielczości XY.

lightning-3d-double-exposure-uv-dlp-3d-printer-available-1900-through-kickstarter-3

Dużą zaletą urządzenia jest zastosowanie kompaktowego projektora DLP z lampą LED UV 405 nm jako źródłem światła. Wydziela ona stosunkowo niewiele ciepła i pozwala wydłużyć cykl pracy żarówki projektora z przeciętnych 2 000 godzin do bardzo przyzwoitych 30 000 godzin. Ponadto źródło światła jest wyłączane w trakcie przechodzenia pomiędzy warstwami, co nie tylko wydłuża jego żywotność, ale też zapobiega niekontrolowanemu naświetlaniu żywicy oraz zapewnia wysoką jakość wydruków przez cały okres użytkowania drukarki 3D.

lightning-3d-double-exposure-uv-dlp-3d-printer-available-1900-through-kickstarter-2

Producent opracował również własną żywicę dopasowaną do światła 405 nm. Można z niej drukować wytrzymałe elementy, w kilku różnych kolorach. Wykonane modele można z łatwością obrabiać poprzez chociażby piaskowanie, a następnie malować wedle uznania. Wśród dostępnych tworzyw jest również żywica spalająca się bezresztkowo, którą można stosować w odlewnictwie. W przyszłości pojawią się również inne materiały, takie jak chociażby żywica elastyczna.

lightning-3d-double-exposure-uv-dlp-3d-printer-available-1900-through-kickstarter-4

Lightning posiada korpus wykonany z aluminium oraz akrylową osłonę przed promieniowaniem UV, która otwierana jest do tyłu, umożliwiając łatwy dostęp do platformy roboczej. W przypadku dna kuwety na żywicę, producent zdecydował się na, bardziej praktyczny od silikonów, wariant z zastosowaniem folii teflonowej. Dzięki nieprzywierającej powłoce umożliwia ona szybsze wykonanie cyklu zmiany naświetlanej warstwy wydruku 3D.

Urządzenie dostarczane będzie wraz z popularnym (chociaż nie koniecznie najwygodniejszym w użyciu) oprogramowaniem Creation Workshop. Pozwala ono na wykonanie wszystkich najpopularniejszych przekształceń na modelach oraz na generowanie supportów.

Celem kampanii jest zebranie 20 000 GBP. W chwili obecnej na konie producenta jest już ponad połowa tej kwoty. Docelowo urządzenie będzie sprzedawane w cenie 2 400 USD, ale najtańszą, wczesną wersję z Kickstartera można nabyć za 1 900 USD.

Źródło: www.3ders.org

 

 

 

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like